Андерсън спаси мачбол за победа над Тиафо в Ещорил

Millennium Estoril Open, първи кръг

Кевин Андерсън – Франсис Тиафо 4-6, 7-6(6), 7-6(4)

Кевин Андерсън започна с драматична победа участието си на АТР 250 турнира в Ещорил, след като победи с 4-6, 7-6(6), 7-6(4) Франсис Тиафо, спасявайки и мачбол в хода на мача.

Американецът бе на точка от победата при 6-5 в своя полза в тайбрека на втория сет, когато Андерсън се спаси с бекхенд на линията. В третия сет южноафриканецът отново изглеждаше много близо до поражението, губейки с 1-4 преди да се добере до тайбрек, в който отново да надделее над финалиста в Ещорил от 2018 година.

Във важните моменти мощните форхенди носеха успех на двукратния финалист в турнири от Големия шлем, като победата дойде след 2 часа и 47 минути на корта и след 20-ия му ас в срещата.

„Беше много, много равностоен мач. Има много положителни неща от него, много висококачествен тенис, особено от средата на втория сет до края на мача, много съм щастлив с начина, по който играх. Мисля, че дори да бях загубил този мач, щях да чувствам, че съм направил стъпка в правилната посока днес“, коментира победителят. „Победата е бонус, тя ми дава шанса да изляза на корта отново след няколко дни.“

За Андерсън, който продължава да има проблеми с контузии, това е първи турнир на клей през сезона, в който има 3 победи и 3 загуби.

За място на четвъртфиналите бившият №5 в света ще срещне четвъртия в схемата Кей Нишикори, срещу когото има 4 победи от 9 мача.

„Продължавам да играя, за да спечеля турнир от Големия шлем и Мастърс сериите. Затова работя цял живот. Това е върхът в нашия спорт. Трябва да играеш много добър тенис, за да се върнеш там, знам какво е нужно. Не е лесно, но към това се целя. Най-голямото предизвикателство ще бъда тялото ми и да остана физически здрав, ще направя всичко, което е по силите ми в това отношение. Повече от това не мога“, коментира 34-годишният тенисист, който в момента е 105-и в ранглистата.

Алехандро Давидович Фокина записа десетата си победа от началото на сезона след 6-3, 4-6, 6-1 над сънародника си Пабло Андухар. Следващият му съперник ще бъде французинът Жереми Шарди, който победи друг испанец – Жауме Мунар, след 3-6, 6-3, 6-4.

Денят ще остане незабравим за португалския квалификант Нуно Боргеш. На 24 години и след много успешна кариера в колежанския тенис шампионат в САЩ, Боргеш спечели дебюта си в основна схема на АТР турнир след 7-6(5), 6-3 над Джордан Томпсън.

В понеделник стартира и другият АТР 250 турнир през седмицата – този в Мюнхен. Ето и резултатите от мачовете:

Джон Милман – Алексей Попирин 7-6(3), 3-6, 7-5

Иля Ивашка – Емил Руусувуори 6-1, 6-2

Гидо Пеля – Егор Герасимов 6-0, 2-0 и отказване

Ричардас Беранкис – Максимилиан Мартерер 7-6(10), 6-3

Федерико Кория – Седрик-Марсел Щебе 6-3, 3-6, 6-2