Анди Мъри поднесе на Великобритания първа титла за Купа „Дейвис“ от 1936-а

Анди Мъри поднесе на Великобритания първа титла за Купа "Дейвис" от 1936-а

Анди Мъри поднесе Купа „Дейвис“ на Великобритания за първи път от почти 80 години, след като участва и в трите победи за островитяните, които надиграха домакина Белгия в Гент. В петък световният №2 се справи с Рубен Бемелманс, а в събота в тандем с брат си, Джейми, се наложиха над Стив Дарси и Давид Гофен с 6-4 4-6 6-3 6-2. В неделя Анди подпечата успеха на британците след успех над Гофен с 6-3 7-5 6-3.

Първата ракета на белгийците успя да се добере до обрат в откриващия мач на финалния сблъсък срещу Кайл Едмънд, след като загуби първите два сета, но не намери сили да го повтори срещу далеч по-опитния Мъри.

Мачът стартира много интересно, като до петия гейм и двамата имаха по една възможност да пробият. Мъри обаче пръв нанесе удар по подаването на съперника за 4-2 и не изпусна преднината си от един брейк. Британецът пропусна три сетбола в осмия гейм, след което взе аванс в сетовете на свой сервис.

Гофен стигна до точка за пробив, едва втората си, още в първия сервис гейм на Мъри във втората част, но шотландецът отговори с перфектен сервис, който не остави шанс на белгиеца, а малко по-късно удържа подаването си. Над 11 минути белгиецът се бори, за да спечели гейма си за 2-1, в който на свой ред отрази два брейкбола.

След това играта утихна със спокойни геймове за сервиращите и когато изглеждаше, че Гофен ще си осигури минимум тайбрек при 40-30 в 11-ия гейм, последва отпускане от негова страна и бе пробит, а Мъри обърна последния гейм от 0-30, за да поведе с 2-0 в сетовете.

Третият сет стартира с труден гейм за Гофен, в който трябваше да отразява две точки за пробив. Мъри обаче сбърка форхенд при първата, а при втората Гофен показа железни нерви при продължителна размяна на удари. Мъри пресили форхенд и на свой ред даде възможност на Гофен при 15-40 във втория гейм. От втората възможност белгиецът успя след непредизвикана грешка на Анди, който прати топката в мрежата при един съвсем рутинен форхенд.

Радостта на препълнената зала обаче трая съвсем кратко, след като Гофен изигра много слаб гейм и последва моментален рибрейк. Грешките на Гофен зачестиха, а представителят на домакините се огъна в седмия гейм, в който отново бе пробит и Мъри бе само на два гейма от това да дари на Великобритания първи трофей от 1936 г.

С ас Анди приключи гейма си за 5-3 и белгиецът трябваше да сервира за оставане в мача, но напрежението си каза думата. 16-ият в света изкара форхенд по диаганола за 15-40 и подари два мачбола за Мъри. Британецът прати ретур в мрежата за 30-40, но после завърши финала с брилянтен лоб.