Анди Мъри се справи с Гофен и е на полуфинал в Рим

Internazionali BNL D’Italia, осминафинал
Анди Мъри – Давид Гофен 6-1 7-5

След снощния фурор и двойния „геврек“ срещу Томаш Бердих, Давид Гофен не успя да продължи с успешното си представяне в Рим и срещу втория поставен Анди Мъри. Шотландецът затвърди тенденцията да играе лесно срещу този съперник и записа четвърта победа от също толкова мачове срещу него – 6-1 7-5. Така Анди достигна до първия си полуфинал във Вечния град.

Мъри започна несъсредоточено и бе пробит на нула още в първия гейм, но със страхотен минаващ удар от бекхенд стигна до 30-40 и възможност за моментален рибрейк. С нов уинър от обратен удар на ретур шотландецът възстанови равенството, след което взе подаването си. Ситуацията се усложни за Гофен, който бе пробит отново в четвъртия гейм, в който не успя да вземе дори точка, след което Анди затвърди – 4-1. Това обаче не бе всичко. Гофен така и не успя да налучка ритъма си и след нов гейм, изпълнен с грешки, бе пробит за трети път, след което Мъри приключи частта на свой сервис след само 27 минути, в които Гофен спечели по едва 25% и на първи, и на втори начален удар.

Във втория сет ситуацията се промени. Гофен взе откриващия гейм след 6 поредни на сметката на Мъри, след което стигна до точка за пробив при 2-1 в своя полза, но пресили форхенд. Все пак при втората си възможност, белгиецът успя след непредизвикана грешка на третия в света. Отново обаче последва моментален рибрейк. Мъри си осигури две възможности с бекхенд уинър по правата за 15-40, но Гофен докара резултата до дюс. Още една възможност пропиля шотландецът, но от четвъртата успя.

В седмия гейм Мъри проби за пореден път и се приближи до победата, но допусна две двойни грешки в последвалото си подаване и равенството бе възстановено. Развръзката изглеждаше, че ще настъпи веднага след това. С агресивна игра Анди стигна до 0-40 и три скрити мачбола и се нуждаеше само от първия, но не успя да приключи на свой сервис. Ситуацията се повтори – пореден брейк за Анди за 6-5, но този път бе доста по-съсредоточен в гейма си и изкова победата.

На полуфиналите Анди Мъри ще се изправи срещу „щастливия губещ“ Лука Пуи, който се класира без игра след отказването на Хуан Монако.