Андрей Рубльов отново не загуби сет и е на финал във Виена

Erste Bank Open, полуфинал

Кевин Андерсън – Андрей Рубльов 4-6, 1-4 (отк. Андерсън)

Андрей Рубльов победи Кевин Андерсън в първия полуфинал на турнира във Виена и по този начин ще има възможността да спечели пети трофей от началото на годината. Във втория сет Андерсън се оттегли заради контузия, а след днешната победа Рубльов все още няма загубен сет в турнира. В утрешния сблъсък за трофея световният №8  ще се изправи срещу Лоренцо Сонего или Даниел Еванс.

Рубльов бе много хладнокръвен на сервис, като реализира повече асове (11-6) и допусна по-малко двойни грешки от Андерсън (1-5). Руснакът бе значително по-ефективен при спечелените точки както на първи, така и на втори сервис – съответно 87% и 50% за него срещу 73% и 33% за Андерсън. Рубльов беше безгрешен при подаванията си, като спечели всичките си осем сервис гейма, докато неговият опонент бе пробит на два пъти.

Първият сет бе много равностоен, като дълго време никой от двамата опоненти не успяваше да стигне до пробив. Рубльов на четири пъти повеждаше в геймовете, но Андерсън не му позволяваше да натрупа преднина и неизменно изравняваше резултата. При 4-4 руснакът все пак стигна до пробив, който се оказа решаващ за изхода от сета. Андерсън се бори до последно и спаси два сетбола, но третият опит се оказа щастлив за Рубльов.

Втората ракета на Русия продължи да доминира във втория сет и поведе убедително с 3-0 след ранен пробив. Андерсън върна един гейм, но веднага след това Рубльов възстанови преднината си при 4-1. Този гейм се оказа последният в мача, тъй като след неговия край южноафриканецът се оттегли заради контузия и Рубльов бе обявен за победител след 62 минути игра.