Андрей Рубльов си тръгна от Лондон с убедителна победа над Доминик Тийм

Nitto ATP Finals, групова фаза

Доминик Тийм – Андрей Рубльов 2-6, 5-7

Андрей Рубльов записа чиста победа над Доминик Тийм в последния кръг от груповата фаза на Финалите на ATP в Лондон. Мачът на практика бе протоколен, тъй като Рубльов вече бе отпаднал от турнира, докато Тийм си беше осигурил място във финалната четворка, но въпреки това руснакът показа много вдъхновена и динамична игра и си тръгна с високо вдигната глава от „O2 Арена“.

Най-ефективното оръжие на Рубльов се оказаха точките на втори сервис, където втората ракета на Русия записа 65% успеваемост, докато процентът на Тийм бе доста по-скромен – 35%. Рубльов пласира и значително повече уинъри (26-16) и не направи нито една двойна грешка, докато австриецът се отчете с три такива. Тийм успя да реализира единствената точка за пробив, която се откри пред него, а от своя страна Рубльов оползотвори 4 от 10-те си възможности.

Противно на очакванията Рубльов наложи своята доминация още от самото начало, като успя сравнително лесно да спечели първите четири гейма в срещата и по този начин да натрупа много комфортна преднина. Тийм опита да отвърне на предизвикателството, но авансът на руснака вече бе станал твърде сериозен. В осмия гейм Рубльов стигна до две поредни точки за пробив и макар Тийм да успя да спаси първата световният №8 бе доста по-прецизен при втория си опит и приключи сета в своя полза след само 26 минути игра.

Тийм започна да показва обичайното си ниво и спечели откриващия гейм във втория сет, но Рубльов осъществи пробив и поведе с 3-1. Третият гейм бе най-интригуващият в мача до този момент, като Тийм пропиля преднина от 40-15, след което спаси две точки за пробив преди Рубльов все пак да успее да се наложи.

Шампионът на US Open намали изоставането си като спечели петия гейм, но Рубльов възстанови разликата от два гейма, триумфирайки на нула в шестия. Мачът изглеждаше решен, но точно тогава Тийм стигна до единствения си пробив в мача и осъществи зрелищен обрат, повеждайки с 5-4. Рубльов обаче прекъсна серията на австриеца с нов гейм на нула, след което дойде и най-драматичният гейм в срещата.

Тийм поведе с 40-0, но Рубльов осъществи пълен обрат и стигна до точка за пробив, която бе отразена от световния №3. Руснакът продължи да бъде по-агресивният играч и пропусна още два брейкпойнта преди да успее да постигне целта си и да поведе с 6-5.

В оказалия се последен в мача дванадесети гейм Тийм отново поведе пръв, но Рубльов за пореден път показа характер и обърна резултата, приключвайки срещата още с първия си мачпойнт.