Фриц сломи Рубльов и стигна до първия си Мастърс финал

BNP Paribas Open, полуфинал

Андрей Рубльов – Тейлър Фриц 5-7, 4-6

Тейлър Фриц е първият финалист на тазгодишния Мастърс турнир в Индиън Уелс. Американецът записа най-голямата победа в кариерата си до момента, като надделя в два сета над световния №7 Андрей Рубльов, като по този начин прекъсна серията от 13 поредни победи на руснака, която започна в Марсилия през февруари.

Опонент на Фриц в мача за титлата ще бъде победителят от двубоя между Рафаел Надал и Карлос Алкарас.

Представителят на домакините спечели 76% от точките си на първи сервис (29/38), а друг от основните фактори за успеха му бе значителното превъзходство на ретур (42-19). Фриц реализира само три от 11-те си брейкпойнта (27%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като Рубльов оползотвори едва един от своите четири шанса за пробив (25%).

В началото Рубльов показа колебания на първи сервис, а вторият не затрудняваше особено американеца, който бе много агресивен на ретур. Бекхендът на световния №7 също го предаваше нерядко и той допусна няколко непредизвикани грешки при опит за атака по правата. Всички тези фактори позволиха на Фриц да реализира ранен пробив, след което затвърди брейка с отлична атака сервис-мрежа и се оттегли с преднина от 3-0 при първата почивка в сета.

Рубльов прекъсна серията на Фриц и редуцира пасива си, като в четвъртия гейм записа първия си уинър в мача, последван от два аса. Радостта на руснака обаче не трая дълго, тъй като местният любимец осъществи няколко много добре изградени атаки и възстанови аванса си при 4-1. В маратонския шести гейм, продължил 12 минути, Фриц стигна до три шанса за нов пробив, но не успя да реализира нито един от тях, докато Рубльов продължи да бъде неубедителен на сервис и допусна двойна грешка при свой геймбол. В крайна сметка руснакът спечели подаването си, завършвайки гейма с ас.

Фриц показа признаци на нервност, допускайки първата си двойна грешка в мача, но въпреки това отново не допусна сервисът му да бъде пробит и се доближи до спечелването на сета. След края на гейма Рубльов изпусна нервите си, като на няколко пъти удари ракетата в коляното си и отправи гневни реплики към своя бокс.

Изненадващо или не, даването на воля на емоциите оказа много положителен ефект върху играта на руснака и той върна пробива, след което възстанови равенството при 5-5. Фриц обаче си върна водачеството, а в дванадесетия гейм Рубльов на няколко пъти се пропука, като първо позволи изравняване от 30-0, след което допусна три непредизвикани и една двойна грешка при първите четири геймпойнта, до които достигна.

Пред руснака се откри още един шанс за спечелване на гейма, но този път Фриц пласира отличен бекхенд уинър по диагонала. Американецът стигна до сетпойнт, който бе реализиран след поредна топка в мрежата от страна на Рубльов и така представителят на домакините спечели откриващата част със 7-5.

Вторият сет бе напълно равностоен, като и двамата опоненти бяха безупречни на сервис почти до края на мача. В десетия гейм Фриц стигна до мачбол, след като при 30-30 Рубльов изпрати топката в аут при наглед лесно воле на мрежата. Американецът се възползва от шанса си по чудесен начин, пласирайки поредния си бекхенд уинър, с който оформи крайното 7-5, 6-4 след 1 час и 47 минути игра.