Рубльов бе в опасност, но успя да се справи с Джан

Dubai Duty Free Tennis Championships, първи кръг

Андрей Рубльов – Джиджен Джан 6-7(4), 6-2, 6-4

Андрей Рубльов започна участието си на ATP 500 турнира в Дубай с победа над Джиджен Джан. Руснакът загуби злощастно първия сет, след като допусна обрат от 1-4 в тайбрека, но след това вдигна значително нивото и не позволи на световния №46 да поднесе изненада.

В следващата фаза четвъртфиналистът от Australian Open очаква Лоренцо Музети или Артур Казо.

Рубльов имаше минимално превъзходство по отношение на асовете (18-17), като в същото време регистрира повече уинъри (38-26) и по-малко непредизвикани грешки (7-10). Световният №5 спечели 83% от точките си на първи сервис (53/64) и беше безупречен при шансовете си за пробив (3/3), като в същото време отрази и двата брейкпойнта, пред които бе изправен.

В хода на първия сет и двамата опоненти бяха непоклатими на сервис, като никой от тях не позволи на опонента да стигне до точка за пробив. Рубльов непрестанно атакуваше по целия корт, но Джан демонстрира отлична игра в защита. В последвалия тайбрек вторият поставен поведе с 4-1 и изглеждаше, че ще успее да спечели сета. Джан обаче изигра най-силните си минути в мача и записа шест безответни точки, надделявайки със 7-6(4).

Радостта на китаеца обаче не продължи дълго. В началото на втория сет Рубльов вдигна значително темпото и записа първия пробив в мача, който след това затвърди за 3-1. Джан редуцира пасива си, но не за дълго, тъй като световният №5 не даде повече геймове до края на сета и изравни резултата в мача след 6-2.

Заключителният сет започна по аналогичен начин – Рубльов поведе с 3-1, след като първо проби, а след това спаси два поредни брейкпойнта и спечели подаването си. Това бе достатъчно на руснака, за да сломи съпротивата на световния №46 и да триумфира с 6-7(4), 6-2, 6-3 след малко под 2 часа на корта.