Рубльов с 21-а поредна победа на АТР 500, Карацев с нов престижен успех

Dubai Duty Free Tennis Championships, втори кръг

Андрей Рубльов – Емил Руусувуори 6-4, 6-4

Андрей Рубльов записа 21-ата си поредна победа на турнир от категория АТР 500. В мач от втория кръг на надпреварата в Дубай руснакът нямаше особени проблеми срещу квалификанта Емил Руусувуори и така започна успешно участието си на турнира, на който преди година достигна четвъртфинал.

Руснакът спечели последните четири турнира от тази категория – през 2020 в Хамбург, Санкт Петербург и Виена, както и в Ротердам през 2021-а. С поредния успех той изравнява Анди Мъри на второ място по най-много поредни победи на това ниво. Лидер е Роджър Федерер с 28.

На централния корт в „Клуба на авиацията“ в Дубай Рубльов не даде много надежди на финландеца, който в трите си победи до момента бе загубил сет само от Димитър Кузманов на старта на квалификациите.

Руснакът играеше перфектно на сервис като в целия мач даде общо 9 точки на своето подаване и така Руусувуори изобщо не стигна до шанс за пробив. Затова спомогна и отличната игра на Рубльов – 26 печеливши удара спрямо едва 6 непредизвикани грешки в целия двубой.

Скандинавецът също изигра добър мач, в който уинърите му (22) бяха повече от непредизвиканите грешки (15), но невъзможността да затрудни сервиса на съперника беше ключовото в мача.

В първия сет единственият пробив дойде в откриващия гейм на двубоя. Във втората част Рубльов трябваше да почака до седмия гейм, след което при 5-3 имаше мачбол на сервис на съперника. Руусувуори се измъкна, но след нов гейм на 0 за световния №8 мачът приключи.

В трети кръг Рубльов очаква победителя от мача между Тейлър Фриц и шампиона от Доха Николоз Басилашвили.

В следващата фаза на турнира е и сензацията от Australian Open Аслан Карацев. Руснакът продължава да демонстрира, че случилото се в Мелбърн не е еднократна случайност и отстрани ракета №1 на Великобритания Даниел Еванс след 6-4, 4-6, 6-4 в мач с общо 9 пробива.

Карацев ще играе в трети кръг с Лоренцо Сонего, отстранил с 6-2, 6-2 Бернабе Запата Мирайес.

Страхотен мач направиха Яник Синер и Александър Бублик. Италианският талант се наложи с 2-6, 7-6(2), 6-4 срещу намиращия се във форма представител на Казахстан. След лошото начало Синер вдигна чувствително нивото на сервис във втория сет, което му позволи да се наложи в последвалия тайбрек, след което в третия сет нанесе решителен пробив за 5-4, след който сложи край на мача с гейм на 0.

За Синер следва мач с Роберто Баутиста Агут, който изигра само 5 гейма преди при 4-1 съперникът му Матю Ебдън да се откаже от участието си в срещата.

Драматичен мач направиха Карен Хачанов и Алексей Попирин, които решиха изхода на спора с тайбрек в третия сет, спечелен от руснака – 6-4, 3-6, 7-6(4). Жереми Шарди е следващото препятствие пред световния №22.

Подобни проблеми нямаше Денис Шаповалов, който даде само 4 гейма на ракета №2 на Германия Ян-Ленард Щруф – 6-1, 6-3 за 63 минути игра. В следващия кръг канадецът ще срещне Хуберт Хуркач, който победи с 6-3, 6-4 Ришар Гаске.