Рубльов спаси два мачбола и обърна драмата без блясък срещу Руне

Australian Open, четвърти кръг
Андрей Рубльов – Холгер Руне 6-3, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(9)

Андрей Рубльов е на четвъртфинал в Мелбърн след много драма по отношение на резултата и обратите в него, но без особено високо ниво на тениса в мача му от четвърти кръг с Холгер Руне.

Датчанинът е този, който със сигурност ще съжалява дълго за случилото се, с оглед на развитието на мача. В петия сет той сервираше за мача при 5-3, но допусна пробив на 0. След това при 6-5 скандинавецът имаше два мачбола, от които не успя да се възползва. Най-болезнено за него пък бе развитието на тайбрека. В него Руне поведе с 5-0, после и със 7-3, но отново не успя да спечели важните точки. Рубльов стигна до два мачбола при 9-7. Те бяха спасени, но при третия – при 10-9, ретурът му докосна мрежата и падна в половината на съперника, правейки топката невъзможна за реакция.

По този начин Рубльов спечели мач срещу тенисист от топ 10 в Мелбърн за първи път в кариерата си и си осигури второ участие на четвъртфинал на Australian Open. В него той очаква победителя от мача между Новак Джокович и Алекс де Минор.

„Никога през живота ми не съм успявал да спечеля мачове като този. За първи път изобщо печеля нещо такова, особено на толкова специален турнир като Australian Open, за да стигна до четвъртфинал. Това е нещо, което със сигурност ще помня през целия си живот. Нямам думи, треперя и съм щастлив“ – каза руснакът след успеха.

Това бе поредната петсетова драма през тази година в Мелбърн, но за разлика от повечето такива срещи до момента, то в този случай тенисът не бе на най-високото ниво. Залогът изглежда влияеше и на двамата, което доведе до общо 97 непредизвикани грешки в срещата, от които 60 бяха на датчанина.

В хода на продължилия 3 часа и 37 минути двубой обратите бяха много и започнаха в началото на четвъртия сет. Руне имаше физически проблеми, като спаси два брейкбола в първия гейм. След това той бе посетен от физиотерапевта, а впоследствие успя да подобри нивото си и да измъкне сета.

Датчанинът бе в най-добрата си форма в началото на петия сет, когато реализира четвъртия си брейкбол за 3-1. От 2-5 обаче Рубльов спечели 12 от следващите 13 точки. Въпреки това Руне бе много близо до победата при 6-5 и 15/40 в подаването на съперника си. Световният №5 отново оцеля, преди да дойде ред и на драматичния тайбрек.