Рууд достигна до полуфиналите след обрат срещу Рубльов

ATP Finals, групова фаза

Андрей Рубльов – Каспър Рууд 6-2, 5-7, 6-7(5)

Каспър Рууд постигна един от най-големите успехи в кариерата си, класирайки се сред най-добрите четирима на Финалите на ATP в Торино. Норвежецът бе много близо до отпадане, след като бе напълно надигран от Андрей Рубльов в първия сет, но след това осъществи зрелищен обрат и стана първият норвежец, достигал до тази фаза на надпреварата.

Следващият опонент на Рууд ще бъде другата руска звезда – Даниил Медведев, който зае първото място в Червената група.

„Просто се наслаждавам на момента. Нямам търпение да дойде време за утрешния мач. Очаква ме още една тежка битка. Даниил е по-различен тип играч от Андрей, но важното е, че през последните две-три години той се доказа като един от най-добрите в света. Досега не съм го побеждавал, но имам представа какво да очаквам от него на корта. При всички положения мачът ще бъде много вълнуващ“ – коментира Рууд след мача.

И двамата опоненти записаха равен брой асове (14) и двойни грешки (3). Рууд пласира повече уинъри (39-33), но и направи повече непредизвикани грешки от Рубльов (31-22). Руснакът реализира четири от единадесетте си точки за пробив (36%), докато Рууд оползотвори три от петте си брейкпойнта (60%).

Първият сет премина изцяло под диктовката на Рубльов, чийто атаки от основната линия не оставяха никакви шансове на неговия опонент. Рууд поведе в началото, но след това втората ракета на Русия на практика реши сета като реализира два последователни пробива и натрупа комфортен аванс от 5-1. Рууд бе решен да се бори и намали резултата, след като в седмия гейм спаси два сетбола, но впоследствие Рубльов спечели подаването си на нула и надделя убедително с 6-2 в откриващата част.

Вторият сет бе много по-равностоен, тъй като Рууд започна да се движи много по-добре по корта и да атакува все по-уверено. Рубльов проби за 2-1, но норвежецът веднага върна брейка и възстанови равенството. В следващите седем гейма и двамата неизменно печелеха своите подавания и така резултатът стана 6-5 в полза на световния №8. Впоследствие обаче Рууд записа два поредни уинъра и това му помогна да реализира пробив на 15, след който надделя със 7-5 и изравни резултата в мача.

Заключителната част протече по аналогичен начин – двамата реализираха по един пробив, след който резултатът стана 3-3, а впоследствие никой от тях не стигна до нов брейк и това наложи изиграването на тайбрек. В него Рубльов поведе с 2-1, но след това Рууд изненада опонента си с няколко чудесни атаки от бекхенд и стигна до два поредни мачбола. Руският тенисист спаси първия след много прецизен форхенд по правата, но Рууд не му позволи да възстанови равенството и триумфира с 2-6, 7-5, 7-6(5) след 2 часа и 26 минути игра.