Ядох клея, крещяхме и плачехме: Разказ за мачовете на Рубльов и Медведев като деца

Андрей Рубльов и Даниил Медведев просто не могат да загубят. Единият е в серия от 9 поредни победи. За другия серията е от 18 мача, последната му загуба беше на 30 октомври миналата година. Затова никой не е изненадан, че двамата стигнаха до четвъртфинал помежду си на Australian Open. Заедно с Аслан Карацев това е първи случай, в който трима руснаци са в топ 8 на „мейджър“ турнир, а мачът между четвъртия и осмия в света значи, че гарантирано ще има представител на най-голямата държава на полуфинал.

В последните месеци Рубльов и Медведев се дърпат напред. Добрите резултати на единия мотивират другия и обратното. За Медведев пробивът дойде през 2019-а. Рубльов пък страдаше от контузии в началото на кариерата си, но през 2020-а завърши като тенисиста с най-много титли и победи на ниво АТР.

Да играят един срещу друг на тази фаза в турнир Големия шлем е една от мечтите, които двамата имат в юношеските си години, макар че едва ли са го вярвали. Особено Медведев, който няма чак толкова добри резултати при подрастващите и сам е казвал, че никога не си е представял, че ще влезе дори в първите 100 на ранглистата.

Рубльов и Медведев като деца в компанията на една шампионка от Големия шлем – Йелена Остапенко

Приятелството на двете топ ракети на Русия започва още в детските години. Медведев е по-възрастен с година и половина, но това не пречи да се срещат многократно на локалните турнири за деца. И ако вярваме на разказа на Рубльов за тези мачове, то едва ли някой от малцината хора, гледали ги, може да повярва, че същите тези две момчета са в топ 8 на Australian Open.

Защото мачовете им са били…да кажем странни. Ето какво разказва за тях Рубльов в документалния филм за себе си.

„Разбрах, че и двамата сме ненормални. Играехме само с прехвърлящи удари. Всяко разиграване траеше 10 минути. Продължавахме с тези лобове до изтощение. Един от нас бъркаше лоба и после имаше три минути рев и хвърляне на ракети. Мисля, че играехме без съдии, така че нямаше проблем. Никой изобщо не искаше да ни гледа. После второ разиграване, отново 10 минути чакане и 3 минути рев. Единият от нас се перчи по корта след спечелването на точката, а другият плаче.“

„Това продължаваше 3-4 часа. Аз хвърлях ракети, плачех и хленчех. Даниил хвърляше ракети, но без да плаче и да хленчи. Вместо това той крещеше на всичко и всички около него…някой просто преминаваше и той му крещеше да се разкара…аз пък взимах клея от корта и го ядях.“

Добрата новина е, че в Мелбърн клей няма, така че поне последното от разказа на Рубльов не може да се случи. Най-вероятно и останалото, защото двамата вече са сред най-добрите не само в Русия, а в целия свят и в сряда ще се борят за място на полуфиналите на Australian Open.

До момента в мъжкия тенис Медведев има сериозно предимство в мачовете им – четири мача, четири победи и без загубен сет. Първата среща е в Будапеща на Чалънджър през 2016-а и е спечелена с 6-3, 6-2 от по-възрастния от двамата. На ниво АТР мачовете са три и са все на четвъртфинали – през 2019 в Синсинати (6-2, 6-3) и Санкт Петербург (6-4, 7-5), както и миналата година на US Open, когато Медведев триумфира след 7-6(6), 6-3, 7-6(5).