Мъри дебютира с победа като №1 в нервен мач срещу Чилич

BARCLAYS ATP WORLD TOUR FINALS

Анди Мъри – Марин Чилич 6-3 6-2

Анди Мъри регистрира първата си официална победа като №1, преодолявайки Марин Чилич с 6-3 6-2 в мач от група „Джон Макенроу“ на финалния Мастърс в Лондон. Двубоят в „О2 Arena“ започна много напрегнато и не протече протоколно, както резултатът би залъгал, но постепенно победителят пое контрол върху събитията на корта и си заслужи успеха.

Шотландецът започна малко колебливо и изостана 15-40 на свое подавана още в първия път, когато застана зад основната линия, за да сервира. Добра се обаче до дюс, взе предимство и игра на втори сервис, което накара Чилич да пробва по-агресивен ретур, но хърватинът намери мрежата.

Британецът материализира брейк. После дръпна 40-30 в сервис гейма си, но допусна двойна грешка, а след това даде нова точка за пробив на съперника, която не успя да спаси и рибрейкът бе налице – 2-1.

Направи впечатление и колко взискателен е световният №1 по отношение на всеки детайл и се оплака, че обувките на съперника издават твърде силни звуци при движението му. Чилич от своя страна имаше претенции към феновете зад гърба на Мъри, които светят с камерите на телефоните си, когато хърватинът сервира, така че напрежението допълнително ставаше по-голямо.

В четвъртия гейм Марин Чилич изостана 30-40, а форхенд в аут означаваше, че той все още изпитва трудности с това да вземе подаването си – 1-3. Пасивът му стана още по-голям, след като в следващия гейм опонентът му неутрализира брейкбол с първия си ас от началото, а накрая реализира геймбол.

В осмия гейм Чилич даде първи признаци, че може да намери играта си – дръпна 40-0 и завърши с прецизен форхенд уинър по диагонала. Всичко обаче бе в ръцете на златния медалист от Рио, който при 5-3 сервираше за частта. Първата ракета на Великобритания поведе 40-0 след непредизвикана грешка от форхенд на хърватина при 0-30, а после материализира сетбола – 6-3.

Веднага след почивката Марин регистрира сервис гейм и достигна до точка за пробив в следващата част. Световният №1 обаче вкара началния си удар в употреба и неутрализира с ас, за да изравни малко по-късно – 1-1.

С напредването на сета Чилич вдигна нивото си, но същото важеше и за Анди, който демонстрира отлично придвижване и намали грешките.

При 2-2 и 30-15 Мъри се добра до брейкбол, след като взе предимство в разиграването, смени ритъма с навременен дроп шот, а опонентът му сбърка на мрежата. Хърватският тенисист спаси първата опасност, но дълбоките удари на шотландеца го затрудниха максимално в следващото разиграване, а всичко приключи с форхенд уинър по правата – 3-2.

Мъри затвърди и още в следващия гейм достигна до две точки за пробив благодарение на отличните си защитни удари и проби за 5-2, убивайки и последната останала интрига в срещата. Накрая сервираше за мача и взе подаването си на нула.