Мъри е на четвъртфинал след обрат срещу Басилашвили

Sydney Tennis Classic, осминафинал

Анди Мъри – Николоз Басилашвили 6-7(4), 7-6(3), 6-3

Анди Мъри се класира за четвъртфиналите на ATP 250 турнира в Сидни след драматична победа на втория в схемата Николоз Басилашвили. Британецът бе само на гейм от поражението, но напомни за най-добрите си дни и осъществи зрелищен обрат, който му осигури място сред най-добрите осем в надпреварата.

В следващата фаза бившият №1 ще се изправи срещу Давид Гофен, който по-рано днес надделя над Денис Кудла.

Двубоят бе много оспорван от самото начало, като и на двамата опоненти им се наложи да спасяват по две точки за пробив, за да спечелят първите си подавания. Впоследствие обаче Басилашвили допусна множество грешки в дългите разигравания, от които сетът изобилстваше, докато Мъри бе много стабилен в дефанзивен пла. Това помогна на британеца да реализира първия пробив в мача и да поведе с 4-1.

Британецът задържа аванса от три гейма при 5-2 и изглеждаше, че е много близо до спечелването на откриващия сет. Басилашвили обаче изненада неприятно бившия №1, като заигра много по-агресивно на ретур, а в същото време атакуваше успешно по цялата ширина на корта. Това помогна на грузинеца да върне пробива и да възстанови равенството при 5-5, след което се стигна до тайбрек.

Той започна по-добре за Мъри, който поведе с 3-1 след две поредни непредизвикани грешки на Басилашвили. В следващите минути обаче много по-добрата физическа кондиция на грузинеца оказа решаващо влияние и той завърши сета със серия ит три поредни спечелени точки, приключвайки първата част при 7-6(4) в своя полза.

Вторият сет започна по аналогичен начин, като в началото и двамата бяха много солидни на сервис, след което бекхендът на Мъри му помогна да спечели няколко доста дълги и оспорвани разигравания. Това позволи на британеца отново да пробие пръв и да вземе аванс от 4-2.

Басилашвили редуцира пасива си, но след това пропусна две възможности за пробив и неговият опонент се доближи на гейм от победата. Впоследствие обаче Мъри започна да показва все по-видими признаци на умора и в няколко случая дори не опита да преследва топката след атаките на втория поставен. Това позволи на грузинеца да осъществи пълен обрат и да поведе с 6-5.

Сервисът на Мъри обаче го измъкна от трудната ситуация и се стигна до нов тайбрек. В него британецът поведе с 3-0 след отлична игра в дефанзивен план, но този път не допусна авансът му да бъде заличен и изравни резултата в мача след 7-6(3).

Силната серия на двукратния олимпийски шампион продължи в началото на заключителния сет. Мъри противодействаше много ефикасно на атаките на Басилашвили и изигра най-силния си период в мача, реализирайки ранен пробив за 3-0. Британецът бе много близо до това да увеличи аванса си, но Басилашвили спаси два поредни брейкпойнта след отлична игра на мрежата на намали резултата. Мъри обаче не позволи на световния №23 да върне пробива и успя да съхрани аванса си, триумфирайки с 6-7(4), 7-6(3), 6-3 след 3 часа и 16 минути на корта.

„Беше невероятно труден мач. Ударите на Николоз са по-силни от тези на повечето играчи в тура. Трябваше да се защитавам и да тичам доста, но краката ми издържаха и в последния сет сервирах много добре. Успях да спечеля много лесни точки благодарение на началния си удар. Той често контролираше разиграванията и затова трябваше да разчитам на сервиса си все по-често, което, за щастие, се оказа добро решение. При неговите начални удари се опитвах да посрещам максимално рано и по този начин да го затрудня, като намаля времето му за реакция“ – коментира след мача носителят на три титли от Големия шлем.