Мъри го направи отново: Спечели тричасов маратон и срещу Зверев

Qatar ExxonMobil Open, втори кръг
Александър Зверев – Анди Мъри 6-7(5), 6-2, 5-7

Анди Мъри и драматичните победи след маратонски мачове през 2023-а – една вече доказано добра комбинация. Бившият №1 изуми за пореден път през сезона, побеждавайки Александър Зверев след 7-6(5), 2-6, 7-5 в мач в Доха, продължил 3 часа и 3 минути.

На два пъти Мъри бе на две точки от загубата, сервирайки за оставане в мача при 4-5 в третата част. В тези ключови моменти той пое инициативата. Цялостно, във въпросния трети сет Зверев имаше предимство, но така и не успя да го материализира в пробив.

Така се стигна до 11-ия гейм, в който шотландецът достигна до брейк след сбъркан бекхенд от германеца. Трикратният шампион от Шлема не пропусна да използва предимството си и завърши мача гейм по-късно.

В първия кръг Мъри постигна друг драматичен успех след тайбрек в третия сет срещу Лоренцо Сонего, след като преди това отрази три мачбола. Така той вече има четири победи през сезона. Първите две бяха на Australian Open и продължиха общо близо 11 часа за петсетовите победи над Матео Беретини и Танаси Кокинакис.

Дори майката на Анди – Джуди Мъри, си пожела синът ѝ поне понякога да печели мачовете си без подобна драма. Бившият №1 ще има добра възможност за това в четвъртфиналите. Там той ще срещне френския квалификант Алекзандър Мюлер, който отстрани Ботик ван де Зандсхулп след 6-2, 6-4.

„Не ми е толкова познат, но очевидно има добра седмица, влизайки от квалификациите. Той е изиграл четири мача, така че е очевидно, че харесва тези условия“, каза Мъри по повод на следващия си съперник. „Треньорът ми ще гледа видео, за да се запознаем повече с играта му. Това е възможност за мен на четвъртфиналите утре, време за почивка и да се подготвя.“

Лишен от подобна драма мач изигра Даниил Медведев. Той продължи победната си серия след 6-4, 6-3 над квалификанта Лиам Броуди.