Мъри изглеждаше обречен, но стигна до обрат срещу Пърсел

Infosys Hall of Fame Open, осминафинал

Анди Мъри – Макс Пърсел 4-6, 6-2, 6-1

Анди Мъри се класира за четвъртфиналите в Нюпорт след победа в три сета над световния №202 Макс Пърсел. Британецът се намираше в много трудна ситуация, като изоставаше със сет и пробив, но впоследствие опитът и класата му си проличаха и той записа нов успех на последния турнир на трева за сезона.

Негов опонент в следващата фаза щще бъде третият поставен Александър Бублик, който по-рано днес отстрани Джак Сок (6-3, 3-6, 6-2).

Мъри бе по-агресивен на сервис и направи повече двойни грешки (5-1), но за сметка на това записа повече асове (8-5) и спечели 71% от точките си на първи сервис (37/52) срещу доста по-скромните 49% за Пърсел (22/45). И двамата опоненти бяха доста колебливи при шансовете си за пробив, като Мъри реализира 7 от 15 (47%), докато неговият опонент оползотвори четири от своите единадесет брейкпойнта (36%).

Мъри поведе пръв, след като спечели на нула откриващия гейм, но след това пропиля четири възможности за пробив и Пърсел изравни резултата. Тези пропуснати шансове се оказаха пагубни за бившия №1, тъй като австралиецът напълно пое контрола върху сета и реализира два последователни брейка, повеждайки убедително с 5-1.

Мъри обаче върна интригата, като даде само една точка в следващите три гейма. В маратонския десети гейм, продължил 12 минути, британецът спаси четири сетбола, но след това пропусна два брейкпойнта. В крайна сметка Пърсел се възпозлва от петата си възможност да приключи сета и надделя с 6-4.

Във втората част австралиецът реализира ранен пробив за 2-0 и изглеждаше, че не е никак далеч от победата. Изправен пред поражение, Мъри започна да играе много по-совободено и да поема значително повече рискове. Тази тактика се отплати напълно и двукратният олимпийски шампион осъществи обрат след четири поредни гейма на нула. Пърсел опита да си върне инициативата, но вече бе твърде късно и Мъри записа трети последователен пробив, изравнявайки резултата в мача след 6-2.

С напредването на двубоя носителят на три титли от Големия шлем изпитваше все по-видими болки в десния крак. Това обаче не му попречи да продължи да доминира и в третия сет, увеличавайки серията си от поредни спечелени геймове на осем. Пърсел намали изоставането си, но това бе последният позитивен момент за него в мача. Макар да демонстрира нелоша игра в защита и да се бореше за всяка възможна топка, австралиецът не успя да спре устрема на именития си опонент и в крайна сметка Мъри победи с 4-6, 6-2, 6-1 след 2 часа и 23 минути игра.