Мъри отстъпи пред Тиафо в Уинстън-Сейлъм

Winston-Salem Open, втори кръг

Анди Мъри – Франсис Тиафо 6-7(4), 3-6

Франсис Тиафо се класира за осминафиналите на ATP 250 турнира в Уинстън-Сейлъм след победа в два сета над участващия с „уайлд кард“ Анди Мъри. Очакванията за зрелищен и интригуващ двубой бяха напълно оправдани, като в първия сет Тиафо спаси три сетбола и осъществи обрат от 4-5, за да надделее над трикратния шампион от Големия шлем.

Днешният опонент на американеца ще бъде намиращият се на 93-то място в световната ранглиста Тиаго Монтейро.

Мъри записа повече асове от опонента си (10-3), но въпреки това Тиафо спечели повече точки на сервис (52-44), като в същото време бе по-резултатен и на ретур (28-22). И двамата регистрираха 25% успеваемост по отношение на реализираните точки за пробив, като Тиафо оползотвори две от своите осем, докато Мъри се възползва от един от своите четири шанса.

Началото на мача бе напълно равностойно, като в първите шест гейма никой от двамата не успя да стигне до брейкпойнт. Мъри отново поведе, след като в седмия гейм отрази три поредни брейкбола, но Тиафо възстанови равенството при 4-4. Американецът можеше да обърне резултата, но Мъри си върна водачеството, спасявайки отново брейкпойнт. В маратонския десети гейм обаче британецът пропиля три сетбола, като впоследствие никой от двамата не успя да реализира решаващ пробив и така се стигна до тайбрек.

Той започна с точка за бившият №1 в света, но Тиафо осъществи обрат и направи резултата 3-1 в своя полза. В хода на гейма Мъри успя да редуцира пасива си до 5-4, но след това представителят на домакините реализира необходимите му две поредни точки и се наложи със 7-6(4) в първата част.

Вторият сет започна с гейм на нула за Тиафо, но след това световният №51 пропусна два поредни брейкпойнта и Мъри изравни.Радостта на британеца обаче не продължи дълго. Значително по-добрата физическа кондиция на Тиафо започна да си личи все по-ясно и американецът реализира два последователни пробива, натрупвайки комфортен аванс от 5-1.

Мъри обаче отказа да се предаде без битка и върна един от пробивите, след което затвърди брейка за 5-3. В десетия гейм двукратният олимпийски шампион спаси мачпойнт, но Тиафо продължи да поставя под напрежение именития си опонент и реализира втората възможност за спечелването на сблъсъка, която се откри пред него, триумфирайки със 7-6(4), 6-3 след 1 час и 50 минути на корта.