Мъри пропиля седем мачбола и отпадна след 3-часова битка

Rolex Paris Masters, първи кръг

Анди Мъри – Доминик Кьопфер 4-6, 7-5, 6-7(9)

Анди Мъри отпадна в първи кръг на Мастърс турнира в Париж след драматична загуба от 58-мия в света Доминик Кьопфер. Британецът бе близо до това да запише поражение в два сета, но във втората част осъществи зрелищен обрат от 3-5. В заключителния сет обаче двукратният олимпийски шампион пропиля цели седем възможности да приключи двубоя и в крайна сметка отстъпи пред германеца, който замести контузения Дженсън Бруксби по системата „щастлив губещ“.

В следващата фаза Кьопфер ще се изправи срещу победителя от мача между Феликс Оже-Алиасим и Джанлука Магер.

И двамата опоненти спечелиха безпроблемно първите си подавания, но в третия гейм Мъри допусна последователно двойна и непредизвикана грешка и това позволи на Кьопфер да стигне до първия брейкпойнт в мача. Британецът отговори с ас и спечели гейма, но неговият опонент възстанови равенството за втори път.

Спечеленият четвърти гейм се оказа началото на много силна серия за световния №58. Сервисът на Кьопфер продължаваше да затруднява сериозно Мъри, като в същото време германецът атакуваше много прецизно по цялата ширина на корта. Това му помогна да реализира два поредни пробива и да натрупа комфортен аванс от 5-2.

Сетът изглеждаше решен, след като Кьопфер стигна до два поредни сетбола, но Мъри не мислеше така. Британецът изненада опонента си с няколко много добри излизания на мрежата и върна един от пробивите, след което продължи да атакува много уверено и затвърди пробива за 5-4. Впоследствие обаче Кьопфер записа първия си ас в мача и това му даде увереност да рискува повече при началните си удари. Тактиката на германеца се оказа успешна и той спечели следващия си сервис гейм на 15, приключвайки първата част при 6-4 в своя полза.

Силното представяне на германеца продължи и във втория сет той осъществи ранен пробив за 2-0, след което задържа преднината от два гейма до 5-3. В този критичен за него момент огромният опит на Мъри си пролича. Усетил, че вдъхновеният Кьопфер ще опита да приключи двубоя възможно най-бързо, британецът забави темпото на играта и залагаше на дълги разигравания. Това даде желания от Мъри резултат и непредизвиканите грешки на германеца се увеличиха значително.

Трикратният шампион от Големия шлем успя да възстанови равенството, а при 30-30 в единадесетия гейм демонстрира невероятно хладнокръвие, като пласира две поредни къси топки, пред които Кьопфер беше безпомощен. Окуражаваният от феновете Мъри стигна до два поредни сетбола, но първият бе спасен от германския тенисист след безупречен форхенд уинър по правата.

При следващия си опит обаче опитният ветеран отново въвлече Кьопфер в дълго разиграване. То приключи с неуспешна атака от бекхенд на световния №58, като по този начин Мъри стигна до решаващ пробив и спечели сета със 7-5.

Третият сет бе най-равностойният в мача, като никой от двамата не успя да пробие сервиса на опонента си. Кьопфер пропиля три поредни брейкпойнта при 3-3, а при 5-4 Мъри пропусна две последователни възможности да приключи сблъсъка.

В последвалия тайбрек Кьопфер поведе с 2-0, но Мъри пласира няколко много добри атаки от бекхенд, които му помогнаха да обърне резултата и да стигне до два поредни мачбола. Те обаче бяха отразени от германския тенисист след смаш от дъното на корта и топка в аут на британеца. Впоследствие Мъри пропиля още три шанса да приключи двубоя и тези грешки му струваха много скъпо.

В края на мача по-добрата физическа кондиция на Кьопфер се оказа решаващият фактор и в последвалите дълги разигравания той реализира три поредни точки, като по този начин оформи крайното 6-4, 5-7, 7-6(9) след точно 3 часа на корта.