Шаповалов сложи край на триумфалното завръщане на Мъри

Уимбълдън, трети кръг

Анди Мъри – Денис Шаповалов 4-6, 2-6, 2-6

Денис Шаповалов записа убедителна победа над Анди Мъри в най-очаквания мач от днешната програма на мъжкия турнир на Уимбълдън и се класира за осминафиналите на Шампионата за пръв път в кариерата си. Мачът не разочарова зрителите, които очакваха атрактивен тенис, но, въпреки пламенната подкрепа от феновете на Централния корт, Мъри не успя да запише нова победа при завръщането си на „Свещената трева“ и неговият опонент намери място в четвърти кръг.

Следващият противник на Шапо ще бъде Роберто Баутиста Агут, който по-рано днес триумфира над Доминик Кьопфер.

Шаповалов игра много офанзивно през целия мач, като реализира много повече асове (13-1) и уинъри (45-16) от двукратния шампион в турнира. Канадецът оползотвори шест от единадесетте възможности за пробив, които се откриха пред него (55%), докато Мъри реализира само един от своите девет брейкпойнта (22%).

Мъри спечели откриващия гейм, но това не само не разколеба Шаповалов, а напротив – първата ракета на Канада заигра с още по-голяма мотивация. Световният №12 бързо обърна резултата и първата почивка в сета дойде при 2-1 в негова полза. Шаповалов обаче тепърва набираше скорост. Канадецът записа гейма на нула, след което осъществи нов пробив, с който увеличи преднината си на 4-1.

Роденият в Монреал тенисист спечели и шестия гейм и изглеждаше, че ще приключи сета в своя полза без особени усилия. Мъри обаче върна интригата, като първо прекрати серията на опонента си, след което спечели два поредни гейма на нула, намалявайки резултата на 5-4. Двукратният шампион в турнира можеше дори да възстанови равенството, но пропусна три точки за пробив. Тези грешки струваха скъпо на бившия №1 в света, тъй като малко след това Шаповалов реализира сетбола, който се откри пред него, и надделя с 6-4 в първата част.

Значително по-добрата физическа кондиция на Шаповалов си пролича съвсем ясно в началото на втория сет. Мъри положи сериозни усилия, но въпреки това не успя да поддържа високото темпо, наложено от канадеца. Десетият в схемата проби на два пъти сервиса на именития си опонент и на практика реши сета, натрупвайки комфортна преднина от 4-0.

Мъри намали резултата, но след това пропиля цели пет точки за пробив и Шаповалов възстанови разликата от четири гейма при 5-1. В следващите два гейма и двамата спечелиха подаванията си и така канадецът удвои преднината си в мача след 6-2 във втората част.

Шаповалов продължи да доминира и в третия сет, като в първите четири гейма даде само пет точки на Мъри. Канадецът можеше да увеличи преднината си и на практика да реши мача, но пропусна два поредни брейкпойнта и Мъри редуцира пасива си до 4-1. Шаповалов обаче не позволи на британеца да стигне до възможност за пробив и триумфира категорично с 6-4, 6-2, 6-2 след два часа и половина игра на Централния корт.