Загуба за Анди Мъри при завръщането на АТР тура

Open Sud de France, първи кръг
Егор Герасимов – Анди Мъри 7-6(8), 6-1

Анди Мъри загуби в първия си мач на ниво АТР от октомври насам. В двубой от първия кръг на турнира от категория АТР 250 в Монпелие шотландецът загуби с 6-7(8), 1-6 от беларусина Егор Герасимов, който игра много стабилно и заслужено стигна до успеха.

Трикратният шампион от Големия шлем изигра пет мача на Чалънджъра в Биела преди седмица и в началото на мача показа, че това е било от полза, тъй като започна добре и печелеше лесно подаванията си. Същото обаче важеше и за Герасимов, който постигна първия пробив в мача за 4-3.

С агресивен тенис и възползвайки се от колебанията в играта на съперника Мъри стигна до рибрейк, а малко след това двамата вече бяха в тайбрек. До този момент шотландецът успяваше да компенсира ниския процент на вкаран първи сервис, но в дългия гейм това се оказа фатално.

При 3-4 той направи двойна грешка, която донесе първия минипробив. Двукратният олимпийски шампион отрази два сетбола при 4-6 и на свой ред стигна до възможност да затвори сета, но Герасимов не трепна. Беларусинът пропусна и още един сетбол, но след нов минипробив вече имаше четвърти, който бе на собствен сервис. Последва ас №7 и така след час и 11 минути игра сетът вече бе в историята.

Развитието му повлия много на крайния изход на мача, защото във втората част Герасимов вече бе чувствително по-добър, продължаваше да играе отлично на сервис, докато при Мъри грешките ставаше все повече. Това доведе до пет поредни гейма за световния №83 преди британеца да се разпише в резултата като отрази и мачбол, който можеше да доведе до „геврек“. Герасимов нямаше проблеми да сложи край на двубоя на свой сервис и така да си осигури място във втори кръг, където очаква победителя от мача между Аляж Бедене и Яник Синер.

Мъри пък ще се насочи към Ротердам, където през следващата седмица трябва да играе на силния АТР 500 турнир, за който също получи уайлд кард.

Друг тенисист, който също се завърна на най-високо ниво след дълго лечение на контузия, Лука Пуй, също загуби днес в Монпелие, след 6-7(6), 2-6 от сънародника си Бенжамен Бонзи.

Турнирът се раздели и с осмия поставен в лицето на Ян-Ленард Щруф, който загуби с 3-6, 4-6 в германското дерби с Петер Гойовчик.