След като окончателно станаха ясни мерките, при които щатът Виктория ще приеме елитът на тениса за Australian Open, в следващите дни от ATP и WTA имат доста тежката задача да окомплектоват своите календари поне за първите 3 месеца на 2021-а.
Тенисистите ще могат да пристигнат в Мелбърн в периода 15-16 януари за задължителната двуседмична карантина с все още непотвърдената дата за старт на турнира от Големия шлем 8 февруари. А това оставя две седмици в началото на годината, в която целта и на двете организации е организиране на турнири и съответно възможности за изява на състезателите преди заминаването към Австралия.
Според вестник „L’Equipe“ ATP желае да организира четири АТР 250 турнира в рамките на двете седмици, но към момента текат разговори с евентуални домакини на въпросните надпревари.
След карантината в Австралия идеите според появилия се документ от Tennis Australia са две – провеждането на ATP Cup или провеждане на два турнира като любопитното е, че единият е обозначен с несъществуващата категория АТР 750.
This is the proposal to the Tours for Australia events 👇#AO21 pic.twitter.com/32s1UftfpW
— Luca Fiorino (@FiorinoLuca) December 4, 2020
А след Australian Open е много вероятно да имаме обичайните европейски турнири в зала – Монтелие (АТР 250, 22-28 февруари), Ротердам (АТР 500, 1-7 март) и Марсилия (АТР 250, 8-14 март), което би значело отлагането им с 3 седмици. По същото време може да има и турнири в Дубай (АТР 500, 22-28 февруари) и Доха (1-7 март). В Южна Америка също се опитват да организират традиционния си „голдън суинг“ с турнири на клей.
В същото време този примерен календар зависи до голяма степен и от провеждането на Мастърса в Индиън Уелс. През 2020-а той бе първият отменен заради коронавируса турнир, а за съжаление към момента изглежда вероятно да не се проведе и през 2021-а. В последните седмици ситуацията в Калифорния се влоши по отношение на положителни случаи за Covid и хоспитализации, а кметът на Сан Франциско заяви, че щатът е в „най-опасното време на пандемията“. Финалното решение за турнира ще бъде взето в средата на януари, така че дори и да имаме обявен календар, то той може да претърпи промени. В същото време Мастърс турнира в Маями (24 март – 4 април) поне към момента не е под заплаха.
Ето така изглеждаше планът за началото на 2021-а, но преди Covid-19 да промени живота ни:
Плановете на Tennis Australia: четири подгряващи турнира и квалификации на друг континент