Бъдещето е в сигурни ръце: Алкарас е първият тийнейджър с победа над Надал на клей

Mutua Madrid Open, четвъртфинал
Карлос Алкарас – Рафаел Надал 6-2, 1-6, 6-3

Карлос Алкарас победи Рафаел Надал с 6-2, 1-6, 6-3 в очаквания с най-голям интерес четвъртфинал на Мастърса в Мадрид. Точно година и един ден, след като играха помежду си навръх 18-ия рожден ден на младока, двамата отново излязоха на „Маноло Сантана“ и Алкарас ясно показа, че много неща са се променили от момента, в който спечели само 3 гейма.

Още преди мача Надал каза, че според него младият му сънародник е фаворит и е в по-добро състояние в момента. Е, на корта Карлитос потвърди думите му, за да се превърне в първия тийнейджър с победа над Рафа на клей. Той слага и край на серията на Надал от 25 поредни успеха срещу сънародници.

Алкарас се превръща в най-младия полуфиналист в историята на турнира в Мадрид, а тази победа е 26-а за него през 2022-а.

Освен загубата преди година той бе загубил от Надал и на полуфиналите в Индиън Уелс. Трето поредно поражение обаче не бе в плановете на суперталанта. Той изигра страхотен мач, в който агресивната му игра донесе 37 уинъра спрямо 31 непредизвикани грешки. На свой ред 21-кратният шампион от Големия шлем постигне 10 печеливши удара и направи двойно повече грешки.

Алкарас демонстрира забележителна ефективност при шансовете за пробив, реализирайки 4 от 5 спрямо 3 от 9 за бившия №1. Наградата за него е нов мач срещу легенда – на полуфинал го очаква първа среща със световния №1 Новак Джокович.

В първия сет Алкарас бе на невероятно ниво като реализира 19 уинъра. В същото време Надал имаше проблеми да намери своята игра, както и с интензитета в действията на съперника. Надал постигна рибрейк след допуснатия пробив в откриващия гейм на мача,но мощните удари от дъното на корта в комбинация с ефективни къси топки доведоха до нови два пробива в полза на Карлитос.

Очаквано 36-кратният Мастърс шампион не се паникьоса и започна да вдига нивото като в същото време логично Алкарас започна да допуска повече грешки. Тийнейджърът се измъкна от 0/40 при 1-1 във втория сет, а в следващия гейм се нуждаеше от медицински таймаут за контузия в глезена. Ситуацията на корта определено се промени като Надал спечели 20 от последните 22 точки в сета, за да вкара мача в трета решителна част.

В нея по-свежият младок нанесе удара си с пробив за 3-1, а до края на мача не трепна, печелейки подаванията си.

За Алкарас това ще бъде трети полуфинал на ниво Мастърс 1000. Той увеличава и серията си на пет поредни победи срещу съперници от топ 10.