Надал и Испания започнаха годината с победа на ATP Cup

ATP Cup, група B
Испания 2-0 Грузия
Рафаел Надал – Николоз Басилашвили 6-3 7-5
Роберто Баутиста Агут – Александре Метревели 6-0 6-0

Отборът на Испания започна победоносно първото издание на ATP Cup. Рафаел Надал донесе победата на шампионите от Купа „Дейвис“ срещу Грузия в серията от група B, след като надигра първата ракета на съперниците Николоз Басилашвили. 19-кратният шампион от Големия шлем изпусна аванс от 5-2 във втората част, но все пак успя да затвори срещата с 6-3 7-5.

По този начин световният №1 започна годината с успех и довърши започнатото от Роберто Баутиста Агут, който по-рано през деня. Световният №9 не даде нито гейм на втория най-добър тенисист на грузинците Александре Метревели и така испанците спечелиха с 2-0.

Басилашвили започна мача с пробив, но още в следващия гейм допусна важна двойна грешка в началото, която се оказа от решаващо значение. Така испанецът реализира рибрейк и пое контрол над събитията. В шестия гейм Надал имаше още един шанс да пробие, но грузинецът се измъкна.

Въпреки всичко световният №1 продължи да доминира, да се движи по-добре по корта и да пробие за 5-3, преди да завърши частта на свое подаване с 6-3.

След паузата Рафа запази нивото си на спечелени точки на първи сервис, като го държеше близо до 80% – така, както бе и в първата част. Беше много солиден и на втори начален удар, а от посрещане не позволяваше грузинецът лесно да печели сервис геймовете си.

Световният №1 проби за 3-2, а малко по-късно си осигури още един брейк и сервира за победата. Басилашвили обаче не бе казал последната си дума и върна един от пробивите. Освен всичко това ударите на Надал ставаха все по-плитки, световният №26 набираше все по-голяма скорост, а двойна грешка на испанеца даде нов брейкбол на опонента му. В следващото разиграване световният №1 сгреши от форхенд и грузинецът изравни до 5-5.

Рафа обаче отново включи на висока предавка и атакува почти безгрешния към този момент в сета бекхенд на грузинеца, за да си осигури нов шанс да сервира за успеха. Този път Надал бе безупречен и донесе победа на Испания.

Какво се случи по-рано днес?

Роберто Баутиста Агут започна 2020 година с убедителна победа над втората ракета на Грузия – Александре Матревели, в първи мач за Испания от Група B на ATP Cup. Световният №9 даде победен старт на шампионите от Купа „Дейвис“, надигравайки категорично световния №679 с 6-0 6-0.

Баутиста Агут не остави съмнения за доминацията си още в първата част, когато проби три пъти и не даде нито гейм на съперника.

Трябваше да отразява брейкбол в началото на втората част, но се справи безупречно и наложи класата си, пробивайки още два пъти за 4-0. Последва удължаване на серията и Баутиста Агут завърши мача, без да даде гейм на Матревели.

Roberto Bautista Agut

През ноември Баутиста Агут изигра огромна роля за това Испания да спечели първите в историята финали на Купа „Дейвис“ в Мадрид. Тогава, дни преди финала срещу Канад, световният №9 напусна лагера на тима заради смъртта на баща си, но се завърна за решителната битка и надигра Феликс Оже-Алиасим със 7-6(3) 6-3.

По-късно Рафаел Надал довърши започнатото срещу Денис Шаповалов и испанците добавиха шести трофей от надпреварата в своята витрина. Сега Баутиста Агут даде победен старт на състава си в отборната надпревара под егидата на ATP.