Баутиста Агут отпадна рано в Гщаад

Swiss Open Gstaad, втори кръг

Артур Риндеркенш – Роберто Баутиста Агут 6-2, 6-4

Неубедителните изяви на Роберто Баутиста Агут в последните месеци продължават. Световният №16 допусна ранно поражение на АТР 250 турнира в Гщаад, след като в мач от втори кръг загуби с 2-6, 4-6 от французина Артур Риндеркнеш.

За испанеца това бе първи мач в турнира, след като той почиваше на старта. Това бе и първият му двубой изобщо от Уимбълдън насам, където достигна до четвърти кръг. На „Рой Емерсън Арена“ бившият №9 в света бе доста неубедителен и закономерно загуби от играещия много силен тенис от началото на сезона Риндеркнеш.

Преди 2021-а французинът не бе играл в основната схема на АТР тура, а с победата над Баутиста Агут достигна до четвъртия си четвъртфинал на това ниво. Това е и най-голямата победа в неговата кариера по отношение на ранкинга на съперника като тя ще му донесе и позиция сред първите 90 в световната класация, след като през тази седмица той за първи път дебютира в топ 100.

След като ден по-рано отстрани местната надежда Доминик Щрикер, Риндеркнеш продължи с много високото ниво на сервис и срещу Баутиста Агут, което му гарантираше достатъчно на брой лесно спечелени сервис геймове.

Още началото загатна за проблемите на испанеца, който допусна пробив в откриващия гейм, а след това пропусна шанс за рибрейк. Това бе и единствената възможност за пробив пред Баутиста Агут за дълъг период от време.

Риндеркнеш имаше възможности за втори брейк още в петия гейм, но в крайна сметка го постигна в седмия, след което нямаше проблеми да затвори сета.

Във втората част Баутиста Агут наглед повиши успеваемостта на сервис, но в петия гейм отново допусна пробив. Веднага след това пониженият процент на вкаран първи сервис за Риндеркнеш доведе до рибрейк, но французинът продължи с много агресивната си игра и отново проби за 4-3.

Последваха най-дългият гейм в мача, в който и напрежението допринесе за повечето грешки на световния №100. Той обаче действаше отлично в най-важните моменти, отрази три брейкбола и се доближи на гейм от успеха.

При 5-4 Риндеркнеш пропусна два мачбола, след което отрази и възможност за изравняване на именития си съперник преди при четвъртия мачбол да сложи край на двубоя с ас №8.

Негов съперник на четвъртфиналите ще бъде седмият в схемата Ласло Джере, който победи трудно белгийския квалификант Зизу Бергс – 6-2, 4-6, 6-2.

В топ 8 е и французинът Юго Гастон, отстранил един от най-постоянните играчи на клей от началото на сезона Федерико Делбонис след 6-0, 6-7(2), 7-6(3). Французинът ще срещне в следващия кръг четвъртия в схемата Кристиан Гарин, който постигна най-бързата победа в своята кариера – 6-3, 6-0 над Марк Полманс за 54 минути на корта.