Баутиста Агут ще дебютира на „мейджър“ полуфинал срещу Джокович

Баутиста Агут ще дебютира на "мейджър" полуфинал срещу Джокович

Уимбълдън, четвъртфинал
Роберто Баутиста Агут – Гуидо Пея 7-5 6-4 3-6 6-3

Роберто Баутиста Агут удължи своята невероятна победна серия на тазгодишния Уимбълдън и ще дебютира на полуфинал в турнирите от Големия шлем. В битка срещу друга от изненадите в турнира – Гуидо Пея, испанецът загуби първия си сет в надпреварата, но надделя със 7-5 6-4 3-6 6-3 за малко над три часа на корта.

Световният №22 ще спори с действащия шампион Новак Джокович за място на финала. Той е един от най-неудобните съперници на водача в ранглистата, макар да губи с 3-7 в общия баланс. Спечели обаче последните им две срещи, и то през настоящия сезон – трисетови победи на полуфинал в Доха и на осминафинал в Маями. Сега двамата за първи път ще играят на трева.

Аржентинецът също се бореше за първо класиране във финалната четворка на „мейджър“, но допусна множество непредизвикани грешки и отпадна, макар да оказа съпротива на световния №22. Той няма победа срещу испанеца вече в трети мач.

Баутиста Агут започна със солидно представяне и се възползва от грешка на Пея в първия гейм, като я подплати с форхенд по диагонала и така стигна до пробив в самото начало за 1-0. В четвъртия гейм се наложи испанецът да се справи с брейкбол и го стори с мощен сервис по правата.

Световният №22 контролираше дългите разигравания и често аржентинецът се подвеждаше по темпото му.  При 1-3 обаче Пея спаси три брейкбола и вдигна нивото си, за да може да поведе с 40-0 в осмия гейм. Тогава той се добра до общо шест точки за пробив, но в крайна сметка го материализира и изравни за 4-4.

26-ият в ранглистата спаси четири брейкбола в следващия гейм, но изостана с нов пробив за 5-6. Този път Агут нямаше проблеми и поведе в частите със 7-5.

Agut

Дългите разигравания продължиха и след подновяването на играта, а дълбоките форхенди на испанеца му помогнаха да стигне до 40-15 от посрещане още в първия гейм след почивката. Пея се измъкна в даден момент, но после сдаде подаването си и стартира втория сет по същия начин, както първия.

22-ият в света отрази брейкбол в четвъртия гейм и постепенно затвърди контрол в разиграванията от основната линия, за да не даде повече шансове на аржентинеца до края на частта.

Баутиста Агут вкара общо 81% от първите си начални удари във втория сет и спечели 77% от точките в тези случаи. Възпозлзва се от 12 непредизвикани грешки на опонента и реализира 12 уинъра при само пет неточности, за да затвори и тази част – 6-4.

След подновяването на играта обаче испанецът натрупа няколко поредни грешки, а Пея ги намали. Така Баутиста Агут изостана с пробив и загуби първите три гейма.

При 2-4 испанецът пласира добри ретури и поведе с 40-30 след минаващ удар от форхенд. 26-ият в ранглистата се спаси след грешка на опонента, а впоследствие завърши трудно воле на мрежата и остана само на гейм от вкарване на мача в четвърти сет.

Световният №22 отрази два сетбола в следващото си подаване. Пея изпита истински затруднения да затвори частта, след като сгреши къса топка и даде шанс на съперника да върне пробива. Игра обаче добре на мрежата и така стана първият тенисист, който печели сет срещу испанеца в тазгодишната надпревара – 6-3.

pella

Пея беше играчът, който се чувстваше по-комфортно на старта на следващия сет и пръв стигна до шансове за пробив. Те дойдоха в третия гейм, но Баутиста Агут съумя да ги отрази. Самият испанец се добра на два пъти до брейкбол при 2-1 и успя да се възползва след топка в аут на опонента.

При 4-1 световният №22 получи „скрит мачбол“, но Пея остана в двубоя. До края обаче Баутиста Агут не изпусна преднината си и спечели срещата с 6-3 в четвъртия сет, класирайки се за първи път на полуфинал в турнирите от Големия шлем.