Баутиста Агут спечели още една тежка битка в Ротердам и вече е на 1/4-финал

ABN Amro World Tennis Tournament, 1/8-финал
Роберто Баутиста Агут – Иржи Весели 4-6 6-2 6-4

Роберто Баутиста Агут сякаш започна да превръща победите на корта в навик от началото на сезона и изкова още един трисетов успех с 4-6 6-2 6-4 в зрелищна битка с Иржи Весели, за да си осигури място сред последните осем на ABN Amro World Tennis Tournament. Испанецът вече победи веднъж този съперник в два сета в Оукланд, само че днес срещна далеч по-ожесточена съпротива.

Весели набързо поведе с два пробива за 5-1, а шампионът от София успя само да ограничи щетите до края на сета и го предаде с 4-6. След почивката обаче, Баутиста Агут върна сервиса си на обичайните за него през 2016-а високи стандарти и всъщност завърши двубоя със 76% вкаран първи начален удар. Съперниците си размениха по един пробив на нула до 2-2, след което испанецът наниза четири поредни гейма и рестартира битката.

Баутиста Агут имаше проблеми със схващания в решителния сет и получи помощ от физиотерапевт в три поредни почивки между геймовете, но въпреки това продължаваше да се движи прекрасно по корта. При 3-2, той напомни за уникалната си защита, върна няколко волета на Весели с тотално раздаване по цялата ширина на основната линия и стигна до 15-30 с изящен подсечен удар, но до пробив не се стигна. Ситуацията се повтори при 4-3, когато форхенд минаващ удар направи резултата 30-30, само чехът отново остана непоклатим.

Весели дори наниза три поредни точки, за да стигне до брейкбол за 5-4, но този път сервисът на испанеца го измъкна. Баутиста Агут продължи да натиска и след форхенд уинър със 142 км/ч отново се добра до 30-30. Резултатът мина през 40-40, когато Весели спря разиграването и поиска ястребово око, което показа, че топката на съперника е добра и първият мачбол беше факт. Чехът го спаси, но при втория атакува мрежата и Баутиста Агут отново вкара класен минаващ удар, след който нададе победоносен вик.

Испанецът очаква на четвъртфинал Мартин Клижан, който се справи лесно с 6-3 6-2 с Маркос Багдатис. Кипърецът играеше много неуверено, допускаше доста грешки и не беше равностоен на съперника си днес.