Беретини бе на две точки от загубата, но обърна Вердаско и е полуфиналист в София

Sofia Open, четвъртфинал
Матео Беретини – Фернандо Вердаско 4-6 7-5 6-4

Матео Беретини показа харакктер и много добър тенис, за да постигне обрат над шестия поставен на Sofia Open ’19 Фернандо Вердаско. Испанецът бе на няколко точки до победата, като на два пъти стигна до дюс при 5-4 във втората част, но в крайна сметка отстъпи с  4-6 7-5 6-4.  За място в двубоя за титлата 53-ият в света ще спори с Мартон Фучович, който се класира напред без игра, след като Роберто Баутиста Агут се отказа поради болест.

Началото бе по-добро за бившия №7, който стоеше много по-добре както в разиграванията, така и на начален удар. Вердаско обаче пропусна да се възползва от предимството си, пропилявайки два брейкбола в първото подаване на опонента си. Всички точки за сервиращия в гейма дойдоха след грешки на опонента му.

Постепенно Беретини изостри играта си, спря да греши и силите в мача се изравниха. При 2-2 и 30-30 дори имаше шанс да стигне до пробив, но дългото разиграване от основната линия завърши в полза на съперника му.

В следващия гейм обаче първият сервис не влизаше и Вердаско се възползва от това. Влезе в разиграване при всяка от първите три точки и стигна до последователни точки за пробив след поредица от грешки на опонента си. При първия си шанс с много риск в ретура, а вторият сякаш бе спасен с ас със скорост 217 км/ч. Оспорване обаче доведе до разиграване на втори сервис, в което третия испанецът успешно контрира навлизането в корта на съперника си с лоб и поведе с 4-2.

Световният №26 не успя да запази аванса си дълго. Започна опита си да затвърди с грешно обжалване, след което изпрати на два пъти топката в аут и загуби гейма след двойна грешка.

Силните минути за посрещащите продължиха. Вердаско поведе с 40-0 и си осигури три последвателни сетбола. Беретини реагира с ас, уинър и се добра до дюс, благодарение на непредизвикана грешка на опонента си. Испанецът си върна предимството с уинър, а последната точка в първата част завърши с двойна грешка – 6-4.

Постепенно шестият поставен се разконцентрира, влезе в няколко пререкания с публиката и стана по-нервен. В резултат на това грешките зачестиха, редом с неправилни решения при изграждането на разиграванията. Беретини пък на свой ред стабилизира представянето си и се възползва от спада в играта на противника си.

При 3-3 Фернандо съумя да се измъкне от 30-30 с поредица от начални удари над 210 км/ч, но се пречупи при 5-5. Матео затвърди на 0 и изравни резултата в сетовете.

И двамата имаха по един брейкбол в началото на третата част, но Беретини изглеждаше по-фокусиран и имаше лек превес в мача. Неведнъж видяхме как Вердаско изпраща топката няколко метра в аут.

След 1-1 италианецът загуби само четири точки в подаванията си, като същевременно успя да поддържа натиска над опонента си и  записа пробив при 2-2. Това му бе достатъчно за победата – 4-6 7-5 6-4.