Беретини елиминира Куон и записа личен рекорд на Ролан Гарос

Ролан Гарос, трети кръг

Матео Беретини – Сону Куон 7-6(6), 6-3, 6-4

Матео Беретини записа втори пореден трисетов успех на Ролан Гарос, надделявайки над световния №91 Сону Куон. С тази победа италианецът достигна до осминафиналите, което е и най-доброто му класиране в турнира до момента. Така римлянинът вече се е нареждал сред най-добрите 16 и на четирите турнира от Големия шлем.

В следващата фаза Беретини ще се изправи срещу победителя от мача между Роджър Федерер и Доминик Кьопфер.

Сервисът бе едно от основните оръжия на италианеца, като той записа цели 23 аса срещу само един на опонента си, като освен това имаше много сериозно предимство и при спечелените на ретур точки (40-20). Световният №9 бе доста колеблив при възможностите си за пробив и реализира само два от десетте, които се откриха пред него (20%), но това се оказа достатъчно, тъй като Куон така и не достигна до брейкпойнт.

Мачът започна с гейм на нула за Куон, но Беретини възстанови равенството. След това обаче италианецът пропусна три поредни точки за пробив и позволи на опонента си отново да вземе водачеството, преди отново да изравни. Сетът продължи да бъде напълно равностоен, като в следващите шест гейма никой от двамата не стигна до нова възможност за пробив и така резултатът стана 5-5.

Беретини имаше чудесна възможност да обърне резултата, но в единадесетия гейм пропиля четири брейкпойнта и Куон се доближи до спечелването на сета. Тенденцията двамата да бъдат безгрешни при подаванията си обаче се запази и световният №9 не позволи на южнокорееца да реализира решаващ пробив, довеждайки сета до тайбрек. В него пред Беретини се откриха три поредни сетбола, но всички те бяха спасени от Куон. Италианецът обаче прекъсна устрема на опонента си точно навреме и надделя със 7-6(6) в първата част.

Вторият сет започна по аналогичен начин, като Беретини на три пъти поведе в геймовете, но Куон неизменно успяваше да изравни. Италианецът обаче продължи да владее инициативата и отново излезе напред в резултата след гейм на нула, а впоследствие реализира първия пробив в мача и увеличи преднината си на 5-3. Полуфиналистът на US Open за 2019 г. запази добрия си ритъм и затвърди брейка, като по този начин се наложи с 6-3.

Куон спечели откриващия гейм в третата част, но веднага след това Беретини отново пое контрола върху събитията на корта и обърна резултата, повеждайки с 3-1. Този пробив се оказа единственият в сета и италианецът съхрани преднината от два гейма до края, спечелвайки сблъсъка със 7-6(6), 6-3, 6-4 след 2 часа и 14 минути игра на „Симон Матьо“.