Беретини изживява мечтата си след истинска драма с Монфис

US Open, четвъртфинал
Матео Беретини – Гаел Монфис 3-6 6-3 6-2 3-6 7-6(5)

Матео Беретини записа най-голямото постижение в кариерата си, но ще се бори за още. Италианецът се класира на първи полуфинал в турнирите от Големия шлем, след като надделя и физически, и психически в тежка петсетова битка с Гаел Монфис. Световният №25 пропусна мачбол на свой сервис при 5-4 в последната част, а после и два шанса от посрещане, но в крайна сметка се справи в тайбрек при 3-6 6-3 6-2 3-6 7-6(5).

Това беше първа среща между 23-годишния тенисист и 10 години по-възрастния французин, а победителят чака Рафаел Надал на крачка от финала.

Монфис имаше своите силни моменти, но допусна цели 17 двойни грешки. Умората си каза думата и световният №13 не съумя да изравни най-доброто си постижение в Ню Йорк. През 2016 г. той игра във финалната четворка и загуби от Новак Джокович, а след настоящия турнир остава с два „мейджър“ полуфинала – другият бе на Ролан Гарос преди цели 11 сезона.

Още в началото на мача се създаде тенденция Монфис да печели по-лесно подаванията си и да получава своите шансове от посрещане. Французинът стигна до брейкбол в четвъртия гейм, но италианецът използва началния си удар, за да се измъкне.

Въпреки това се виждаше, че Беретини изпитва проблеми и допусна двойна грешка в следващия си сервис-гейм, която се оказа ключова. След няколко разигравания световният №25 сгреши топка на мрежата, макар да контролираше цялата дълга размяна на удари. Така, малко по-късно, Монфис се оказа напред с аванс от пробив и 4-2.

До края на частта 33-годишният тенисист само стабилизира още повече представянето си на сервис. Даде само две точки на опонента в подаванията си и поведе с 6-3.

Монфис спечели осем от първите десет точки след почивката и затвърди доброто си представяне с ранен пробив във втората част. Въпреки това не успя да запази темпото си. Пропусна още един брейкбол в следващото подаване на Беретини, а после лек удар в рекламните пана създаде проблеми в глезена му. Движението на световния №13 беше възпрепятствано и Беретини върна паритета при 2-2.

Последваха два поредни дълги гейма, в които и италианецът, и французинът спасиха по три точки за пробив. В крайна сметка уинърите от ракетата на 25-ия в света започнаха да стават все повече и той проби в осмия гейм, след което затвори частта с 6-3.

Третият сет не започна по план за Монфис, който изостана с пробив и 1-2. Беретини пое контрол в мача и отрази брейкбол, за да запази аванса си в шестия гейм.

Френският тенисист направи истински подарък на опонента в следващото си подаване, допускайки три двойни грешки. Световният №25 нямаше как да не се възползва. Той завърши сета със 100% спечелени точки на първи начален удар – 13 от 13, както и с 14 завършващи удара, за да вземе аванс в частите след 6-2.

Berrettini

Дългите разигравания с мощни изстрели от основната линия продължиха, а Монфис намери вдъхновение и сили, след като в края на третия сет изглеждаше много изморен. Започна да завършва с удари дълбоко в половината на опонента и проби за 3-1, след което веднага отрази брейкбол и затвърди със спечелен сервис-гейм.

Силите на 33-годишния тенисист привършваха и той го показа, но сервисът го спаси и му помогна да вкара мача в пети сет след 6-3.

Беретини започна решителната част с няколко мощни форхенда, които пробиха защитата на опонента и му издействаха пробив за 2-0. Много бързо сякаш неговата игра се пренесе от другата страна на мрежата – французинът отговори със същите оръжия и не допусна италианецът да затвърди аванса си – 2-2.

monfils

При 2-3 обаче Монфис направи неуспешна акция на мрежата, а след това сгреши от форхенд и бе пробит на нула, което доведе Беретини до позиция, в която е само на два гейма от победата.

Матео сервираше за победата, но обратите бяха нещо типично за мача. Италианецът допусна двойна грешка, пропиля мачбол, а после френският тенисист завърши от форхенд по диагонала и се възползва от грешка на опонента, за да върне пробива в най-ключовия момент.

Монфис върна паритета при 5-5, а после веднага поведе с 30-0, след като спринтира към мрежата и завърши покрай италианеца. Световният №25 обаче удържа на напрежението и си гарантира минимум тайбрек. Когато застана в позиция посрещане обаче, Беретини извади най-доброто от арсенала си и прехвърли съперника, а след двойна грешка на французина стигна до нов мачбол.

33-годишният тенисист се измъкна за пореден път, но направи изключителен подарък на опонента – две поредни двойни грешки. Матео не се възползва и от този шанс, а 13-ият в света остана в срещата, вкарвайки я в дълъг гейм.

В него Беретини използва солидния си начален удар и добре работещия форхенд, за да поведе с 4-1. Съперникът му намали до 4-5, но после италианецът го разходи из целия корт и завърши на мрежата, за да си осигури общо четвърти мачбол. Този път изненада нямаше и Матео вдигна победоносно ръце след 7-6(5).