Беретини надделя над Нори и записа исторически успех в Куинс

Cinch Championships, финал

Матео Беретини – Камерън Нори 6-4, 6-7(5), 6-3

Матео Беретини спечели титлата на тазгодишния турнир в Куинс след драматична победа в три сета над представителя на домакините Камерън Нори. Италианецът бе сериозно затруднен в някои моменти от мача, но въпреки това успя да се наложи над втората ракета на Великобритания и да спечели втората си титла на трева след тази от Щутгарт през 2019 г. Успехът на Беретини бе исторически, тъй като той го превърна в първия италианец, печелил турнира от началото на Откритата ера.

В хода на мача световният №9 записа цели 19 аса срещу само четири на своя опонент, като спечели повече точки както на сервис (69-65)., така и на ретур (23-15). Италианецът реализира само два от шестте си брейкпойнта (33%), но това бе напълно достатъчно, тъй като Нори нито веднъж не стигна до възможност за пробив.

Нори на два пъти поведе в началото, но Беретини не му позволи да натрупа преднина и успяваше да изравни. Италианецът успя да осъществи обрат, като реализира пробив в петия гейм, след което затвърди брейка и увеличи преднината си на 4-2. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като първият в схемата продължи да поддържа разликата от два гейма и спечели първата част с 6-4.

Вторият сет бе напълно равностоен, като никой от двамата опоненти не успя да пробие сервиса на другия. При резултат 4-4 Беретини стигна до два поредни брейкпойнта, но те бяха отразени от Нори и впоследствие се стигна до тайбрек. Той започна много по-добре за британеца, който поведе с 4-1, а впоследствие пред него се откриха три поредни сетбола. Първите два бяха спасени от Беретини, но третият опит се оказа щастлив за представителя на домакините и той изравни резултата в мача след 7-6(5).

Заключителният сет започна по аналогичен начин – както Беретини, така и Нори спечелиха първите си три подавания, като в шестия гейм италианецът пропусна две поредни точки за пробив. Световният №9 обаче си върна водачеството след гейм на нула, а впоследствие проби за 5-3. Нори опита да отговори, но Беретини приключи мача по възможно най-добрия начин и записа нов гейм на нула, оформяйки крайното 6-4, 6-7(5), 6-3.