Беретини спря устрема на Карацев и триумфира в Белград

Serbia Open, финал

Аслан Карацев – Матео Беретини 1-6, 6-3, 6-7(0)

Матео Беретини спечели титлата на ATP 250 турнира в Белград след като в мача за трофея надделя над световния №28 Аслан Карацев. В играта на италианеца настъпи спад, след като спечели категорично първия сет, но в много оспорваната заключителна част класата на световния №10 си пролича и той спечели четвъртата си ATP титла. Така Беретини сложи край на трофейната си суша, след като за последно бе ставал шампион на турнира в Щутгарт през 2019 г.

Беретини имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (46-23), като освен това записа девет аса срещу само един за Карацев. Поставеният под №2 в схемата реализира три от седемте си точки за пробив (43%), докато Карацев оползотвори два от трите си брейкпойнта (67%).

Първата ракета на Италия започна мача по най-добрия начин – с гейм на нула, но Карацев също спечели първото си подаване и изравни резултата. Беретини обаче отново взе водачеството, след което реализира първия пробив в мача и увеличи преднината си на 3-1.

Карацев опита да отговори на предизвикателството, но неговият опонент спечели следващия си сервис гейм на 15, след което отново проби сервиса му. В седмия гейм Беретини допусна изравняване от 30-0, но не позволи на руснака да се надява на обрат и спечели категорично първия сет с 6-1.

Противно на развитието на играта до този момент, втората част започна много по-добре за Карацев, който успя сравнително лесно да натрупа комфортна преднина от 3-0. Този ранен пробив се оказа единственият в сета и световният №28 успя да съхрани разликата от три гейма, като по този начин се наложи с 6-3.

Беретини пръв излезе напред в резултата в началото на заключителния сет, но след това световният №10 пропусна точка за пробив и позволи на опонента си да изравни резултата. Това обаче не обезвери италианеца и той спечели и второто си подаване, след което успя да пробие за 3-1.

Карацев обаче нямаше никакво намерение да се предава и върна интригата, като в петия гейм също осъществи пробив и намали резултата. Руснакът не спря дотук и затвърди пробива, но Беретини отговори с гейм на нула и си върна водачеството при 4-3. Първата ракета на Италия допусна опонентът му отново да възстанови равенството, но след това записа още един гейм на нула и поведе с 5-4, оказвайки се съвсем близо до титлата.

Италианецът поведе с 30-15, но не успя да стигне до решаващ пробив и Карацев отново изравни. Беретини продължи да владее инициативата и отново се оказа по-близо до победата, след като спечели следващия си сервис гейм на 15 и направи резултата 6-5 в своя полза.

Последвалият дванадесети гейм бе най-драматичният в мача. Беретини навакса пасив от 15-40 и стигна до мачпойнт, но не успя да го реализира. Впоследствие италианецът отрази два геймбола на Карацев, но при третата си възможност руснакът успя да надделее и да доведе мача до тайбрек.

В него нямаше никаква интрига, тъй като Беретини не даде нито една точка на четвъртата ракета на Русия и триумфира с 6-1, 3-6, 7-6(0) след два часа и половина игра.