Безкомпромисен Бердих е първият 1/2-финалист в Ротердам

ABN AMRO World Tennis Tournament, 1/4-финал

Tомаш Бердих – Мартин Клижан 6-3 6-3

Бившият шампион в Ротердам Томаш Бердих отстрани настоящия Мартин Клижан в последователни сетовe 6-3 6-3, за да стене първият 1/2-финалист на тазгодишното издание на надпреварата.

Още в самото начало на мача световният №13 приличаше на тенисист, тръгнал на мисия – бе пределно фокусиран, а в действията му на корта нямаше пропуск.

В петия гейм Бердих поведе 40-15 на подаването на съперника и нямаше нужда от втора покана, материализирайки първия брейкбол – 3-2. Чешкият играч затвърди със сервис гейм на нула и продължи с категоричното си представяне.

При изоставане от 3-5 Мартин Клижан сервираше за оставане в сета, но бързо изостана 15-40, което бе прекрасна възможност Томаш Бердих да приключи частта по-бързо – 6-3.

След почивката чехът тръгна силно, атакувайки блок ретурите на шампиона с неспасяеми уинъри. За разлика от съперника си, Клижан трудно стигаше до бърз точки на свой сервис, а в разиграванията пръв губеше търпение и бъркаше.

В четвъртия гейм Томаш стигна до два брейкбола след форхенд в мрежата на съперника му при 30-15. На първата точка за пробив  Клижан игра на втори сервис, а в разиграването допусна идентична грешка – 1-3.

След това шампионът изглеждаше напълно обезверен и позволи на световния №13 лесно да затвърди.

При 30-30 в седмия гейм Бердих прати прецизен форхенд уинър по правата, за да си осигури геймбол, а после се доближи на гейм от победата благодарение на топка в мрежата на Клижан – 5-2.

Томаш Бердих поведе 30-0 в деветия гейм и стигна до три мачбола след неуспешен опит за пасинг шот на съперника, а после се възползва от първи опит.