Сърбия – Чили 1-2

Филип Краинович – Алехандро Табило 6-4, 3-6, 7-6(5)

Душан Лайович – Кристиан Гарин 6-4, 4-6, 0-3 (отк. Лайович)

Бариос/Табило – Чачич/Сабанов 6-4, 3-6, 10-7

Отборът на Чили нанесе поражение на Сърбия във втория кръг от груповата фаза на ATP Cup. Филип Краинович даде преднината на „плавите“, но след това Душан Лайович се оттегли с травма от мача срещу Кристиан Гарин. В решаващия сблъсък на двойки Алехандро Табило и Томас Бариос донесоха успеха на южноамериканците. Така Сърбия се нуждае от задължителна победа в дикретния слъсък с Испания, ако иска да се класира за следващата фаза.

Табило на няколко пъти поведе в резултата, но Краинович не му позволи да натрупа преднина. Повратният момент в сета бе осъщественият от сърбина пробив, който му позволи да обърне резултата от 2-3 до 5-3. Световният №42 не допусна лидерството му да бъде застрашено и излезе напред в мача след 6-4.

Краинович реализира ранен пробив за 2-0 във втората част и изглеждаше, че мачът е напълно под неговия контрол. Изправен пред поражение, Табило започна да рискува много повече при атаките си и тактиката му се отплати. Световният №139 изигра най-силния си период в двубоя, като записа два поредни пробива и направи резултата 5-2 в своя полза. Краинович прекъсна серията му с гейм на нула, след което спаси два сетбола. Чилиецът обаче не позволи на доста по-опитния си опонент да продължи да се надява на обрат и спечели сета с 6-3.

Заключителният сет бе най-интригуващият в двубоя. В неговото начало Краинович и Табило пробиха по два пъти за 3-3, а впоследствие и двамата бяха безупречни при подаванията си. Това наложи изиграването на тайбрек, в който сърбинът стигна до четири поредни мачпойнта. Табило показа завидно хладнокръвие и успя да спаси три от тях, но Краинович все пка успя да спре устрема на чилиеца и триумфира с 6-4, 3-6, 7-6(5).

В сблъсъка на първите ракети един срещу друг се изправиха Кристиан Гарин и Душан Лайович. В първия сет бяха реализирани общо седем пробива, като сърбинът пръв успя да натрупа по-сериозен аванс, повеждайки с 4-2. До края на сета никой от двамата не успя да спечели подаването си и така 33-ият в света се наложи с 6-4.

В първите осем гейма от втория сет никой от опонентите не успя да пробие, макар че Лайович имаше две възможности да го направи при 1-0. В края на частта сърбинът съжаляваше горчиво за тези шансове, тъй като при 4-4 Гарин записа брейк, който впоследствие успя да затвърди и изравни резултата в двубоя след 6-4.

В началото на решаващия сет Лайович видимо изпитвапе дискомфорт, като движението му по корта бе затруднено. Гарин осъществи два пробива за 3-0, след което сръбският тенисист реши да преустанови участието си в двубоя.

Решаващият мач на двойки започна по-добре за чилийския тандем в състав Марсело Бариос и Алехандро Табило, които пробиха първи и поведоха с 2-0. Сръбският тандем в лицето на Никола Чачич и Матей Сабанов успя да обърне резултата, но веднага след това южноамериканците също отговориха със серия от три поредни спечелени гейма и направиха резултата 5-3 в своя полза. Чачич и Сабанов редуцираха пасива си, но Табило и Бариос завършиха сета със сервис гейм на нула, надделявайки с 6-4.

Във втория сет Табило и Бариос отново пробиха първи и взеха аванс от 3-1. След това обаче Чачич и Сабанов заиграха много по-добре и не загубих повече геймове до края на сета, като по този начин се наложиха с 6-3 и доведоха сблъсъка до тайбрек.

Бариос и Табило допуснаха изравняване от 4-1, но впоследствие отново взеха инициативата и стигнаха до три поредни мачбола. Първият бе отразен след много добра игра при мрежата на Сабанов, но при следващото разиграване атаката на сърбина бе неуспешна и чилийското дуо победи с 6-4, 3-6, 10-7, носейки успеха на своята страна.