Чилич изигра четири сета, но победи, Рубльов отстрани Ферер в петсетова драма

Australian Open, първи кръг
Марин Чилич – Васек Поспишил 6-2 6-2 4-6 7-6(5)

Световният номер 6 Марин Чилич започна с успех участието си на Australian Open. Хърватинът се пребори срещу достойно представилия се Васек Поспишил в първия кръг в Мелбърн след седем мачбола и краен резултат 6-2 6-2 4-6 7-6(5) и очаква победителя от мача между квалификанта Дъстин Браун и Джоао Соуса в следващия етап от надпреварата.

Поспишил се бранеше добре в началото на двубоя и спаси 6 брейкбола, за да се добере до 2-2. Тогава той достигна и до единствената си възможност да излезе напред в резултата, но не успя да реализира своята точка за пробив и веднага след това самият той бе пробит на два пъти 6-2.

Чилич затвърди преимуществото си с ранен брейк във втората част и макар отново да не успя да се възползва от първия си шанс, поведе с 2-0. Второто подаване на световния номер 105 в сета бе маратонско, но канадецът съумя да се пребори за него, спасявайки още два брейкбола по пътя. Той все пак се пречупи отново при 5-2, което приближи Марин Чилич до победата.

Поспишил увеличи значително броя на уинърите си в третия сет и подобрената му игра даде резултат. Взимаше по-лесно подаванията си и изненадващо първи хърватинът трябваше да се спасява от пробив. Това се случи при 3-3 – Васек Поспишил поведе с 40-0 в сервис гейма на противника си и макар Чилич да спаси първите два брейкбола, не успя да се измъкне от три предни такива.

Пробивът бе затвърден на 3-0 и канадецът се приближи само на гейм от първи сет в актива си. Добро воле му донесе сетбол и момент по-късно разликата в резултата бе намалена.

При 1-1 в четвъртия непредизвикана грешка на Чилич бе последвана от добре проведено разиграване на Поспишил за дюс в подаването на хърватина. Положението се повтори още веднъж, преди сервиращият да се измъкне.

В шестия гейм от сета форхенд в аут даде два брейкбола на световният номер 6 и той реализира втория с перфектно пласиран, силен удар. При 5-4 Чилич имаше мачбол на свой сервис, но пропусна да се възползва, след което беше пробит. Добра се и до два мачбола на чужд начален удар, но  пропиля и тях с непредизвикани грешки. Достигна до още един, преди все пак канадецът да се спаси.

Поспишил се добра до тайбрек, но бързо бе жертва на първия минибрейк. Изравни за 2-2, но Чилич отново натисна и с хубаво воле поведе с 4-2. Този път връщане назад нямаше – 6-2 6-2 4-6 7-6(5).

Oще резултати:

Междувременно Денис Шаповалов спечели сблъсъка на младите надежди на спорта, налагайки се над Стефанос Циципас със 6-1 6-3 7-6(5). В друг мач от надпреварата Филип Колшрайбер бе отстранен от Йошихито Нишиока в петсетов двубой, приключил при 6-3 2-6 6-0 6-1 6-2 в полза на японеца.

Андрей Рубльов пък се пребори с Давид Ферер в петсетова драма, съдържаща два тайбрека след 7-5 6-7(6) 6-2 6-7(6) 6-3.

В друг петсетов двубой Виктор Троицки обърна Алекс Болт за 6-7(2) 4-6 6-2 6-3 6-4, докато Жил Симон се справи с Мариус Копил със 7-5 6-4 6-3. Иво Карлович също започна успешно след победа над Ласло Джере със 7-6(3) 6-3 7-6(2).