Чилич запази шансове в Лондон след обрат

Nitto ATP Finals, група „Гуга Куертен“
Марин Чилич – Джон Иснър 6-7(2) 6-3 6-4

Марин Чилич запази шансовете си да се класира за елиминационната фаза на финалите в Лондон, след като в мач от група „Гуга Куертен“ направи обрат срещу Джон Иснър с 6-7(2) 6-3 6-4, постигайки втората си победа в кариерата в тази надпревара.

Ситуацията в групата:
1. Новак Джокович 2 победи, 0 загуби; 4-0 сета
2. Александър Зверев 1 победа, 1 загуба; 2-2 сета
3. Марин Чилич 1 победа, 1 загуба; 2-3 сета
4. Джон Иснър 0 победи, 2 загуби;  1- 4 сета

Иснър трябваше да спасява брейкбол още в първия си сервис гейм, но не позволи съперникът му от рано да вземе нещата в свои ръце и се измъкна. Последва период, в който посрещащите трябваше да се примирят с второстепенната си роля, преди да настъпи десетият гейм.

Чилич се разколеба и изостана 15-40. Успя да отрази точките за пробив, а после и още една, за да може в крайна сметка да затвори трудния гейм. Това донякъде накара световния №7 да се поуспокои, което му изигра лоша шега в тайбрека.

В дългия гейм Иснър имаше контрола. При аванс от 5-2 точки сетът зависеше изцяло от ракетата на американеца, който с ас и гарантира четири поредни сетбола. На първия топката „заспа“ във въздуха след блок ретур на Чилич и американецът с гръмотевичен форхенд сложи край на частта – 7-6(2).

isner

След почивката Иснър не успя да продължи да поддържа високото си ниво, докато Чилич стана по-постоянен и в шестия гейм пролича превъзходството на хърватския тенисист, който пропусна две поредни точки за пробив – 3-3.

Големия Джон трябваше да разрешава още по-сложен ребус в следващия си сервис гейм, когато изостана 0-40, но този път се провали – Чилич проби за 5-3, а после не отпусна точка. Така стана факт и първият 3-сетов сингъл мач в Лондон този сезон.

Третата част започна нетипично с три поредни брейка. Серията бе прекъсната от хърватина, който почти не даде шанс на опонента си да играе, доминирайки от начален удар – 3-1.

Марин остана солиден и не прояви типичната си слабост да приключва трудно мачовете си, като при 5-4 сервираше за успеха, поведе 40-0 и материализира първия мачбол – 6-4.