Да бъдеш смачкан от етикета „следващата Шарапова“


В продължение на повече от десетилетие Мария Шарапова неизменно бе най-добре печелещата спортистка в целия свят. Руската тенис звезда заработваше милиони на корта и още толкова извън игрището.

Бизнес империята на носителката на пет титли от Големия шлем е всеобхватна. Рускинята е красива, успяла и талантлива. Тя е марка, гарантираща огромни приходи. И дори когато бе уличена в употреба на мелдоний и правата ѝ бяха спрени, Шарапова продължи да печели добре.

Още преди време, в интервю пред Entrepreneur, мениджърът ѝ Макс Айзенбъд бе уверен, че клиентката му ще е дори по-добра в бизнеса, отколкото е в тениса.

„През 2004 г. спечели Уимбълдън и се хвърли в живота, като получи възможността да работи с огромни марки по големи рекламни кампании. Задаваше въпроси, срещаше се с режисьорите, с креативните хора зад идеята, искаше да разбере точно какво искат. След снимките поглеждаше в камерата и казваше „Не, мога да направя това по-добре“. Смятам, че ще е по-добра в бизнеса, отколкото е в тениса“.

MELBOURNE, AUSTRALIA - JANUARY 20: Maria Sharapova of Russia celebrates against Ashleigh Barty of Australia during day seven of the 2019 Australian Open at Melbourne Park on January 20, 2019 in Melbourne, Australia. (Photo by TPN/Getty Images)"n"n"n"n

Същевременно, качествата на Шарапова на корта в никакъв случай не трябва да бъдат подценявани, напротив. Рускинята има феноменален и технически издържан плосък форхенд. А бекхендът ѝ, подобен на този на Линдзи Дейвънпорт, в продължение на години бе едно от най-добрите оръжия в женския тенис.

И въпреки че волетата ѝ са слабост, началният ѝ удар, особено в началото на кариерата ѝ, бе изключителен. Повече от всичко обаче Шарапова има психика на шампион и е родена за голямата сцена и да играе под напрежение.

Сега си представете всички тези качества, правещи Мария Шарапова една от най-запомнящите се фигури въобще в тениса, да бъдат стоварени като очаквания върху главата на едно „обикновено“ момиче –  Паула Бадоса.

paula badosa

Испанката бе считана за следващата Мария Шарапова и призна, че това направо я е смачкало.

В момента 22-годишната Бадоса е в топ 100 в ранглистата, като е достигала до №86.  Заработила е $478,244 от наградни фондове и едно не може да ѝ се отрече – има дори лека визуална прилика между нея и Шарапова, въпреки че испанката е доста по-ниска от колежката си – 180 см.

Когато е на 18 години, Паула попада в капана на депресията:

„Всички мислеха, че трябва вече да съм в топ 10 – призна в интервю наскоро пред Eurosport тя. – Не бях подготвена за подобно нещо. Такива очаквания бяха нереалистични. Вместо да съм щастлива и да се подобрявам, аз бях депресирана и нервна“.

Най-големият проблем пред Бадоса всъщност е в Испания, където и очакванията към нея за най-завишени. Нейният треньор Шави Будо се опитва да я предпази.

„Наричаха я „испанската Шарапова“ – разказва специалистът. – Тя бе много млада и всичко това ѝ оказа негативно влияние. В рамките на няколко години животът ѝ бе тотално нереален. Когато се запознах с нея, тя въобще не се наслаждаваше на това да играе тенис. Дори не гледаше на себе си вече като на тенисистка, плачеше по над три часа всеки ден. Разказа ми, че няма никакво бъдеще“.

paula badosa

На пръв поглед може и да изглежда странно как големите очаквания може до такава степен да смачкат даден спортист и да разбият бъдещето му, но всъщност опасността от пълен срив е голяма.

Стресът е както физиологичен, така и психологичен процес. Той не е болест, а защитна реакция на организма, естествен инстинктивен отговор към неблагоприятни  въздействия. И ако очакванията към една личност са прекалено големи, може да се стигне до „износване“ от прекалено изискващата обкръжаваща среда – това особено силно важи в ранна възраст.

Именно такъв е и случаят на Паула Бадоса, а той е и показателен за това колко нередно е пред талантливи младежи и девойки да се поставят нереалистични цели.

paula badosa

Борбата на Бадоса за живот след „следващата Мария Шарапова“  не е никак лесен. Постепенно тя влиза в релси и поема по своя път, опитвайки да не мисли за носителката на пет титли от Големия шлем.

Тази година испанката за последно игра на ITF  турнир с награден фонд 25,000 долара в Люксембург и стигна до полуфиналите. През октомври игра и финал в състезание от същата категория и спечели един такъв турнир. В Пекин загуби в квалификациите, а на US Open успешно мина пресявките, преди да загуби на старта в основната схема от Кики Бертенс. По-рано през сезона се отчете и с няколко финала на по-силните ITF надпревари.

Без съмнение, резултатите ѝ са много далеч от това, което бе Мария Шарапова. А вероятно никога няма и да се доближат до тези на рускинята. Историята ѝ обаче надхвърля тази на поредната тенисистка с огромен, но нереализиран потенциал, а показа колко важна е психиката при успеха. Именно психиката прави и голямата разлика в индивидуални спортове като тениса.

Изследванията в областта на менталния тренинг показват, че топ-атлетите имат повече увереност в себе си, по-добра саморегулация при възбуда и напрежение, по-добри комуникационни умения, повече позитивни мисли и представи, повече решимост и всеотдайност. А в крайна сметка най-добрите приемат и се справят с очакванията и загубите по-добре.

В спорта не толкова неуспехът има значение, колкото неговата интерпретация от спортиста. Ако причините за неуспеха се преписват на фактори, които не подлежат на контрол, то вероятността от пълен срив е огромно. Но ако причините за неуспеха се търсят в липсата на спортен опит и неподходяща нагласа, се формира насоченост към влагане на повече усилия в подготовката и усъвършенстване.

Така например Арина Сабаленка също е била сравнявана с Мария Шарапова, когато тенисистката от Беларус е била по-млада, но е реагирала по напълно различен начин:

„Когато бях на 12, един приятел на баща ми дойде и ми каза, че съм бъдещата Шарапова. Направо побеснях. Казах му, че аз съм бъдещата Арина Сабаленка, а не Шарапова!“

Развитието на Сабаленка в тениса показва и кой подход към очакванията е правилен. Арина стигна до №9 в света, има пет титли на сметката си, обещаващо бъдеще и $5,564,626 заработени на корта.

Борислав Орлинов, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH