Да си припомним: Петте титли на Новак Джокович в Индиън Уелс

Новак Джокович може да постигне нов рекорд на тазгодишния BNP Paribas Open. Световният №1 е печелил турнира от сериите „Мастърс 1000“ пет пъти, което го поставя наравно с Роджър Федерер. Още един краен успех в надпреварата, започваща на 7 март, обаче би го направил едноличен лидер.

Миналата година това бе първият турнир за сърбина, след като претърпя операция на лакътя. Тогава той загуби на старта от Таро Даниел. В момента обаче световният №1 е в най-добрата си форма, като е спечелил 45 от последните си 49 мача – серия, в която завоюва пет трофея (Уимбълдън, Синсинати, US Open и Шанхай през 2018 г., както и Australian Open този сезон).

Djokovic 1

1. 2008: Новак Джокович – Марди Фиш 6-2 5-7 6-3

Два месеца, след като спечели първия си турнир от Големия шлем на Australian Open, сърбинът продължи победния си ход. Стигна до финала без загубен сет и изигра почти перфектен полуфинален мач срещу втория поставен Рафаел Надал. Победи го с 6-3 6-2 в двубой, повтарящ битката за титлата от предходната година.

Фиш игра едва втория си финал на „Мастърс“ и първи от пет години насам, но не се притесни и притисна Джокович до стената. Третият в схемата обаче проби американеца във втория гейм на решителния сет и спечели първи трофей в Индиън Уелс.

Djokovic

2. 2011: Новак Джокович – Рафаел Надал 4-6 6-3 6-2

Джокович доказа, че е недостижим на старта на турнира, като загуби едва 12 гейма до полуфиналите. Там надигра втория поставен Роджър Федерер с 6-3 3-6 6-2 и по този начин записа третата си победа над швейцареца в период от три месеца.

На финала срещу Надал сърбинът преодоля слабия старт и осъществи пълен обрат. Джокович спечели 10 от последните 13 гейма, за да вдигне втората си титла в Индиън Уелс. Победата удължи серията му без загуба до 20 мача и отбеляза първия му успех над Надал във финал от шест опита.

3. 2014: Новак Джокович – Роджър Федерер 3-6 6-3 7-6(3)

Сърбинът изпита множество трудности в това свое участие в Индиън Уелс. Той стигна до трисетови мачове срещу Алехандро Гонсалес в трети кръг, срещу Марин Чилич в четвърти и срещу Джон Иснър на полуфиналите.

Класира се обаче на финала и в битка за титлата предстоеше класика с Федерер. В ранната фаза на двубоя швейцарецът бе повече от вдъхновен и поведе със сет, но сърбинът поднесе нов обрат. Сервира за титлата при 6-5, но бе пробит. Веднага след това обаче се реабилитира, като грабна първа титла за сезона и общо трета в надпреварата.

Djokovic2014

4. 2015: Новак Джокович – Роджър Федерер 6-3 6-7(5) 6-2

Защитаващият титлата си Джокович продължи своята доминация на BNP Paribas Open, достигайки до нов финал без загубен сет. На полуфиналите надигра убедително четвъртия поставен Анди Мъри с 6-3 6-2 и така записа шеста поредна победа над британеца, като пет от успехите дойдоха в предишната половин година.

Федерер бе спечелил три от последните си четири двубоя срещу Джокович преди финалния сблъсък. Швейцарецът обаче приключи с 43 непредизвикани грешки, а сърбинът се възползва и защити трофея си.

„Намирам се на върха в своята кариера“, сподели след това Джокович. „Ще опитам да използвам всяка част от този факт, за да остана там, където съм, и да се боря за колкото се може повече „мейджъри“.

5. 2016: Новак Джокович – Милош Раонич 6-2 6-0

Отново в ролята на защитаващ титлата си, Джокович започна търсенето на трето поредно отличие в надпреварата по неубедителен начин. Изгуби откриващия сет още в първия си мач срещу Бьорн Фратанджело, но това се оказа единствената му неточност в целия турнир.

Той навлизаше в по-добра форма с всеки изминал мач, а на полуфиналите надигра четвъртия в схемата Рафаел Надал след 7-6(5) 6-2. Двубоят беляза шестата поредна победа на сърбина над Матадора, като всички от тези успехи дойдоха в последователни сетове.

Джокович запази най-доброто от арсенала си за финала срещу Милош Раонич. Спечели първите четири гейма, както и последните седем в двубоя. Във втория сет даде на канадеца едва три точки на собствен сервис и по този начин вдигна петата си и засега последна титла в Индиън Уелс.