19-а поредна победа: Медведев е на финал в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, полуфинал
Даниил Медведев – Франсис Тиафо 7-5, 7-6(6)

Даниил Медведев не приема настилката на кортовете в Индиън Уелс за твърда, но това не му попречи да се класира на първия си финал на Мастърс турнира в Калифорния.

В мач от полуфиналите бившият №1 в света се справи със 7-5, 7-6(6) срещу Франсис Тиафо, за да увеличи победната си серия на 19 последователни успеха. . Спечелилият титлите в Ротердам, Доха и Дубай е само на една победа от петата си Мастърс 1000 титли, а за целта във финала ще трябва да победи спечелилия втория полуфинал Карлос Алкарас, който се справи в два сета с Яник Синер.

За Тиафо това бе първи полуфинал изобщо на ниво Мастърс 1000, а в него той даде всичко от себе си, за да затрудни фаворита. Това се получи, особено в края на двубоя, когато на два пъти американецът връщаше пробив пасив и спаси седем мачбола преди все пак Медведев да сложи край на срещата.

Шампионът от US Open 2021 започна мача по стряскащ начин на сервис. В целия първи сет той загуби едва три точки на начален удар и за Тиафо битката бе да вземе своите подавания. В петия гейм той отрази три последователни брейкбола и в крайна сметка бе близо до тайбрек преди Медведев все пак да реализира шанса си за 6-5, след което спечели гейм на 0.

Серията на Даниил достигна до пет поредни гейма след ранен пробив във втория сет, а на фона на убедителната му игра на сервис това изглеждаше като достатъчен аванс. Тиафо отрази две възможности за втори пробив преди в шестия гейм самият той да достигне до първа възможност.

До 5-4 всичко вървеше рутинно и Медведев закономерно застана на сервис в опит да сложи край на мача. Тиафо обаче бе готов да се бори до последно. Американецът отрази три мачбола и изравни за 5-5. Бившият №1 отговори с нов пробив на 0, а при 40-0 в следващия гейм едва ли някой се е съмнявал в предстоящия край на мача. Само че Тиафо съумя да спаси още четири мачбола и вкара сета в тайбрек. В него все пак руснакът се наложи, за да достигне до първия си финал в този турнир.

„Беше лудо накрая. Притесних се, но продължих да играя добре. Асът (на мачбол) бе облекчение, много съм щастлив, че успях да не загубя този мач“ – каза победителят. „Играя все по-добре. Когато изкълчих глезена си, започнах да играя по-добре на този корт – каза още той, връщайки се към травмата от мача му със Саша Зверев в четвърти кръг.

„Това все още не са любимите ми условия за игра, затова и накрая имах проблеми. Можех да се справя по-добре на мачболите, но никога не знаеш. Когато си на финал, не можеш да се оплакваш, очаквам утрешния ден с нетърпение и се надявам да играя най-добрия си тенис.“