И Медведев не успя да спре Хуркач в Маями, Джокович остава №1

Хуберт Хуркач отказва да загуби в Маями. Шампионът от 2021-а записа десета поредна победа на Мастърса във Флорида, след като надделя със 7-6(7), 6-3 над поставения под №1 Даниил Медведев.

По този начин полякът попречи на Медведев да се изкачи под №1 в ранглистата в понеделник, което означава и още поне една седмица на върха за Новак Джокович.

От самото начало на мача руснакът показа, че не се чувства особено комфортно при горещото време и високата влажност в Маями. Нищо от това не важеше за Хуркач, който на свой ред демонстрира, че условията във Флорида са най-подходящи за неговата игра.

Трудните условия водеха и до повече непредизвикани грешки и от двамата, но поставеният под №8 бе по-добрият на корта през цялото време. Медведев все пак даде всичко от себе си, за да направи мача равностоен и го постигна. Доказателство затова е фактът, че двубоят продължи над 2 часа.

В тях руснакът отрази 11 от 14-те възможности за пробив на съперника, но в същото време Хуркач не позволи пропуснатите шансове да му повлияят по какъвто и да е начин.

Началото бе прекрасно за шампиона от 2021-а, който поведе набързо с 3-0. Впоследствие полякът имаше възможности и за втори пробив като при 5-2 имаше два сетбола, но първите сервиси на Медведев го измъкнаха. Последва единственият кратък период в мача, в който руснакът имаше предимство. То доведе до връщане на пробива и достигане до тайбрек. В дългия гейм обаче по-стабилният от двамата на корта използва предимството си.

Във втората част физическите проблеми на Медведев бяха още по-осезаеми. Той оцеля в първия маратонски гейм, но малко след тов допусна пробив в петия гейм. На следващата почивка световният №2 взе и хапче от лекаря на турнира, но нямаше време то да подейства. При 5-3 Хуркач реализира първия си мачбол, за да стигне до трети полуфинал на ниво Мастърс 1000. Там очаква победителя от четвъртфинала между Карлос Алкарас и Миомир Кецманович.

Само в рамките на този турнир това е седми успех за Хуркач, който има и три победи на двойки, където с Джон Иснър по-късно ще играят полуфинал срещу Ник Кирьос и Танаси Кокинакис.