Медведев с успешно начало на мисия „№1 в света“, Циципас с победа №200

Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC, първи кръг
Даниил Медведев – Беноа Пер 6-3, 6-4

Даниил Медведев започна мисия „№1 в света“ с успех. В мач от първия кръг н АТР 500 турнира в Акапулко руснакът се справи с 6-3, 6-4 с Беноа Пер.

Руснакът започна седмицата с ясното съзнание, че титла в Мексико ще го изкачи под №1 в световната ранглиста – нещо, което може да се случи и при други обстоятелства, но зависи от представянето на настоящия лидер Новак Джокович в Дубай.

В първия си мач след драматичния обрат от Рафа Надал във финала на Australian Open Медведев имаше доста коварен съперник в лицето на винаги непредвидимия французин Пер. Топ поставеният губеше с пробив във втория сет преди да достигне до обрат в него и да си осигури победата след час и 42 минути на корта.

„Винаги е трудно да се върнеш след почивка и време извън турнирите. Понякога е по-добре, понякога по-зле. Днес изобщо не се чувствах добре, но успях да се боря до края срещу много тежък съперник и съм щастлив, че успях да спечеля.“

Това е трета победа за него от също толкова мача срещу Пер като в случая Медведев реализира три от четирите си възможности за пробив.

За него следва мач срещу испанския ветеран Пабло Андухар, победил мексиканеца с уайлд кард Алекс Ернандес, който е №566 в ранглистата.

Според самия Медведев достигането до №1 в света не е приоритетът му през седмицата. „Ако Новак не играеше, тогава може би щях да го мисля повече, защото щеше да зависи само от мен.“

Първият му мач от близо месец насам със сигурност не бе лек, но това, което му помогна бе постоянството в хода на мача. След сравнително лесно спечеления първи сет проблемите дойдоха във втория, в който непредвидимата игра на французина бе изпълнена с постоянни излизания на мрежата и мощни бекхенди.

Стигна се до 4-2 за световния №49, но оттам насетне сервисът му се пропука, Медведев изравни, а мачът завърши с още един пробив на 0 за дебютанта в турнира.

Стефанос Циципас също записа победа, която за него е под №200 на ниво АТР. Гъркът имаше доста трудности срещу Ласло Джере, но все пак спечели в два тайбрека – 7-6(7), 7-6(4). В първия сет Циципас губеше с 3-5, при 4-5 спаси сетбол, а след това в тайбрека обърна от 0-3 точки като отрази още един сетбол при 6-7.

От надпреварата по неприятен начин отпадна петият в схемата Матео Беретини. Той спечели с 6-4 първия сет срещу Томи Пол, но при 5-1 за съперника във втория се отказа от участието си заради контузия в адукторите. За Пол следва мач с Душан Лайович.

С контузия и то доста странна завърши участието в турнира и на Джон Милман. При 6-7(3), 0-2 срещу съперника си Маркос Гирон австралиецът без да иска се удари с топката, която изглежда го уцели право в окото и малко след това обяви, че не може да продължи участието си.

Във втори кръг е и японският квалификант Йошихито Нишиока, който се справи с 2-6, 6-0, 6-4 срещу испанския ветеран Фелисиано Лопес. Японецът ще опита да затрудни Тейлър Фриц в следващия си мач.