Давидович Фокина отстрани и Рууд за четвъртия си Мастърс 1/4-финал

National Bank Open, осминафинал
Каспър Рууд – Алехандро Давидович Фокина 6-7(4), 6-4, 6-7(4)

Алехандро Давидович Фокина продължи силното си представяне в Торонто, достигайки до четвъртфиналите след победа над четвъртия поставен Каспър Рууд. За испанеца това бе втора поредна победа над играч от Топ 20, след като в предходната фаза елиминира Александър Зверев. Така световният №37 стигна до четвъртия си Мастърс четвъртфинал и втори през годината, след като го направи и в Индиън Уелс.

Следващият му опонент ще бъде Макензи Макдоналд, който елиминира Милош Раонич (6-3, 6-3).

Давидович Фокина игра доста по-офанзивно и пласира повече уинъри (58-32), но в същото време броят на непредизвиканите му грешки също бе по-висок (33-15). Испанецът спечели 71% от точките си на първи сервис (53/75) и реализира два от петте си шанса за пробив (40%), докато Рууд оползотвори три от своите седем брейкпойнта (43%).

В първия сет никой от опонентите не успя да пробие, макар че Рууд имаше четири възможности да го стори – две при 1-0 и още толкова при 3-2. В последвалия тайбрек Давидович Фокина стигна до четири поредни сетбола, като първите два бяха спасени от световния №5. Третият опит обаче се оказа щастлив за испанеца и той надделя със 7-6(4).

Първият пробив в мача бе дело на Рууд, който поведе с 3-1. Давидович Фокина обаче възстанови равенството, като веднага след това мачът бе прекъснат заради дъжд. След подновяването на играта испанецът излезе напред в резултата, но радостта му не трая дълго. Рууд даде само две точки в следващите три гейма и изравни сетовете след 6-4.

Трикратният финалист от Големия шлем започна по-добре заключителния сет и реализира ранен брейк, като впоследствие запази разликата от два гейма до 5-3. Давидович Фокина обаче се измъкна от наглед безнадеждната ситуация и осъществи обрат, след като в единадесетия гейм навакса пасив от 0-30. Рууд обаче не допусна втори пореден пробив и така се стигна до нов тайбрек.

В него комбинациите „сервис-форхенд“ продължиха да служат много добре на Давидович Фокина, като в същото време Рууд напрви и двойна грешка. Това помогна на испанеца да натрупа комфортен аванс от 5-1, а впоследствие стигна до четири поредни мачбола след директна точка от сервис.

Рууд отрази първите два, но след това изпрати топка в аут и по този начин Давидович Фокина триумфира със 7-6(4), 4-6, 7-6(4) след точно 3 часа игра.