Тийм бе близо до обрат, но Рубльов спечели Thiem’s 7

Тийм бе близо до обрат, но Рубльов спечели Thiem's 7

Thiem’s 7, финал
Андрей Рубльов – Доминик Тийм 6-2 5-7 10-8

Андрей Рубльов играе на феноменално ниво през последните седмици и това му донесе трофея от Thiem’s 7. След като загря с победно доиграване на срещата си с Матео Беретини, руснакът надигра и организатора на турнира Доминик Тийм в оспорван сблъсък, завършил 6-2 5-7 10-8.

Световният №3 е най-успешният състезател на демонстративните турнири това лято с 21 победи от 24 мача, но днес той бе надигран от противника си. Рубльов предложи изключително агресивна игра, като атакува всеки втори сервис на опонента си и това даде резултат – Тийм спечели само 32% от точките, в които не вкара първи начален удар в мача.

Срещата трябваше да бъде прекъсната в заключителната част на втория сет, като това почти донесе обрат на представителя на домакините, но в шампионския тайбрек Рубльов подпечата успеха си.

Проблемите за него започнаха още от първия гейм, когато Андрей поведе с 40-15 от посрещане, но не успя да реализира шансовете си. Все пак малко по-късно вече водеше с 5-2 и два пробива, като след първото си подаване загуби само по две точки на свой сервис.

Сервирайки за сета световният №14 срещна по-големи проблеми, като също му се наложи да отразява шанс за пробив, но се справи и затвори първата част.

Рубльов имаше лек превес и поради условията, които не бяха подходящи за играта с повече спин на съперника му. Възползва се от това и във втората част, която бе много по-оспорвана.

При 0-1 му се наложи да се спасява от 0-40, но го стори. Отвърна с пробив, но той бе моментално върнат за 2 2-2. Събитията се развиха по сходен начин и по-късно в сета, когато Тийм пропиля аванс от 40-15 от посрещане, след което загуби подаването си за 3-4.

Впечатление правеше и колко удобно се чувства руснакът в размените на бекхенди, като на няколко пъти надигра Доминик в подобни разигравания. Срещата бе прекратена заради дъжд при 15-15 в осмия гейм на втория сет.

При подновяването Рубльов започна да допуска много непредизвикани грешки, които доведоха до два пробива и обрат в сета.

В шампионския тайбрек обаче спечели и шестте точки на свой първи сервис и на два пъти повеждаше в резултата. Тийм върна минипробива си пасив при 2-4, но по-късно загуби две последователни собствени подавания при 5-6, което направи разликата 5-8. Намали за 6-8, но не успя да стопи напълно разликата и в крайна сметка загуби двубоя при 8-10.

Двамата се срещнаха и в груповата фаза, когато победител бе Тийм след 7-5 6-4.