Дел Потро издържа теста срещу Басилашвили, предстои мач с Рубльов

Shanghai Rolex Masters, първи кръг
Хуан Мартин дел Потро – Николоз Басилашвили 6-2 3-6 6-4
Андрей Рубльов – Дамир Джумхур 6-1 4-6 6-1

Хуан Марти дел Потро оцеля срещу Николоз Басилашвили в мач от първи кръг на Мастърса в Шанхай и продължи след 6-2 3-6 6-4. Началото по нищо не предвещаваше проблеми за аржентинеца, който обаче в решителния трети сет отрази четири скрити мачбола преди да постигне успех.

Световният №59 опита да е агресивен в началото, но и началният удар не му помагаше да има предимство разиграванията и бързо изостана 15-40 в откриващия гейм и предаде подаването си – 0-1.

Дел Потро затвърди и се защитаваше ефективно, когато опонентът му натискаше бекхенда му. В петия гейм Басилашвили изостана 0-40 на свой сервис, а при 15-40 пръв реши да дръпне спусъка след продължителен бекхенд дуел по диагонала, но форхендът му по правата не намери целта – 1-4.

Аржентинецът не даде възможност на съперника да играе до края при сервис и затвори сета – 6-2.

del potro

Басилашвили тръгна силно след почивката и поведе 2-0, но изпусна аванса си. В петия гейм Кулата от Тандил пропусна топка за пробив, а веднага след това допусна брейк – 2-4.

Николоз намери сервиса си и не позволи нови изненади, като при 5-3 сервираше за изравняване на сетовете и не отпусна точка – 6-3.

В решителната част грузинският тенисист вече бе много по-спокоен, позволяваше си да импровизира и не се поддаваше на напрежението. Опонентът му пък изглеждаше пасивен на моменти. Все пак световният №23 поведе 40-30 в шестия гейм, като изпусна брейкбола. Впоследствие стигна до нов, но Басилашвили отрази с ас на втори сервис и изравни след това – 3-3.

Най-драматични бяха последните два гейма – при 4-4 Хуан Мартин сервираше и спаси четири скрити мачбола за 5-4, а в десетия гейм поведе 40-0 и материализира третата точка за приключване.

Във втори кръг победителят играе с Андрей Рубльов, който победи Дамир Джумхур с 6-1 4-6 6-1.