Дел Потро неутрализира Доктор Иво и изравни за Аржентина

Купа „Дейвис“, финал

Хърватия – Аржентина 1:1

Хуан Мартин дел Потро – Иво Карлович 6-4 6-7(6) 6-3 7-5

Аржентина изравни 1:1 на Хърватия във финала на Купа „Дейвис“, след като Хуан Мартин дел Потро победи впечатлилия с представянето си Иво Карлович – 6-4 6-7(6) 6-3 7-5. Кулата от Тандил показа концентрация и се възползва от шансовете си в изключително качествен мач.

Хърватският бомбардировач пласира втори сервис с внушителните 201 км/ч още в първия гейм. Първото му подаване обаче го предаде и Хуан Мартин дел Потро материализира ранен брейк, след което затвърди за 2-0.

Така задачата за аржентинеца до края на частта бе да удържи, когато застава за основната линия, за да вкарва топката в игра. Той не показа колебание, а и не даде излишни надежди на съперника.

При 3-5 Доктор Иво сервираше за оставане в сета, но пролича, че още търси ритъма си. Сервис волетата му не вървяха и позволяваше на съперника да търси по-агресивен ретур. Все пак стори необходимото и остави всичко в ръцете на Делпо.

Кулата от Тандил пък затвърди една тенденция, която започна още при 2-0, и четвърти пореден гейм не даде точка на хърватина, затваряйки на нула – 6-4.

След почивката хърватинът не тръгна никак обещаващо, а двойна грешка №5 от началото на сблъсъка имаше цената на брейкбол. Сценарият от първия сет обаче не се повтори и Карлович удържа.

В следващия гейм обаче отново показа неспособност да противодейства при посрещане – само блокираше от ретур, което даваше възможност на Хуан Мартин да бяга на форхенда си и да пласира печеливши удари. В другия случай Иво Карлович атакуваше мрежата непремерено и бе наказван с пасинг шотове.

Постепенно хърватинът се стабилизира, направи мача по-атрактивен и вървеше към любимия тайбрек. Точно до него се и стигна, когато при 5-6 Делпо затвори гейма, в който подава, на 30.

Първият минибрейк дойде на сметката на Хуан Мартин след стоп воле в аут на Доктор Иво, който все пак държеше пасива си минимален. При 6-4 точки аржентинецът имаше сетбол, но форхенд уинър по диагонала на опонента му удължи сета. До първи сетбол се добра и Карлович след необичайно дълго разиграване, продължило 18 удара, и така при 7-6, хърватинът изравни – 7-6(6).

Имаше всички предпоставки и третият сет да отиде на тайбрек, защото Иво Карлович с право заслужи бурните аплодисменти на сънародниците си, а и на голяма част от неутралните зрители.

Доктора вдигаше нивото си все повече, но неочаквано изостана 0-40 в осмия гейм. Успя да неутрализира две от опасностите, но накрая опонентът му се възползва в този критичен моменет. Дел Потро приключи започнатото и отново излезе напред – 6-3

del-potro

През четвъртата част никой от двамата не даваше признаци на слабост и личеше, че изчакват удобен момент. Първи колебание показа Карлович, който трудно взе подаването си в седмия гейм, но все пак не даде брейкбол на съперника – 4-3.

При 15-30 в единадесетия гейм Кулата от Тандил първо направи една от най-красивите точки в мача, след като отвърна на смач на съперника с отличен пасинг шот, а двойна грешка на Доктор Иво имаше цената на брейкбол.

В следващото разиграване Дел Потро пласира безпощаден ретур уинър и проби – 6-5. А накрая взе подаването си, за да изравни за Аржентина.