Дел Потро премина през Нишикори. Предстои суперсблъсък с Джокович

Internazionali BNL d’Italia, 1/8-финал
Хуан Мартин дел Потро – Кей Нишикори 7-6(4) 6-3

Хуан Мартин дел Потро победи Кей Нишикори в 1/8-финалния двубой помежду им от Мастърса в Рим, надделявайки със 7-6(4) 6-3. Аржентинецът изигра пореден силен мач в италианската столица, а на пътя му към най-добрите четирима в надпреварата сега е Новак Джокович.

34-ият в световната ранглиста се възползва от колебливото начало на съперника и проби в откриващия гейм, а после го „бомбардира“ от начален удар и поведе 2-0, осигурявайки си ранен комфорт в двубоя.

Постепенно обаче Кей се нагоди към условията и намери начин да разклати солидното представяне на аржентинеца, миксирайки играта си и търсейки елемента на изненадата, когато получаваше шанс да влезе в разиграване.

В четвъртия гейм Кулата от Тандил изостана 15-40, а японецът се възползва от първата точка за рибрейк, с което направи развръзката непредсказуема – 4-4. В следващите четири гейма двамата си размениха по пробив и сервис гейм, а в тайбрека до 4-4 точки никой не взимаше превес над другия преди Делпо да предприеме финален щурм, който му помогна да спечели – 7-6(4).

В третия гейм след подновяването на играта Самурая реши да притисне съперника и докара нещата до дюс. Дел Потро обаче взе предимство, а на геймбола наказа ретура на съперника с елегантна къса – 2-1.

В следващия гейм Кей пробва от прийома на съперника при 30-30, играейки къса сред ретура му, но Хуан Мартин се усети, тръгна предварително и стигна до брейкбол, на който непредизвикана грешка на Нишикори му коства изоставане от 1-3.

Нататък сетът премина под диктовката на Кулата от Тандил, който в осмия гейм стигна до мачбол от посрещане, като след продължително разиграване реши да дръпне спусъка от форхенд по правата, но ударът му попадна в аут, а Нишикори накрая взе гейма си.

Все пак, при аванс от 5-3 Делпо сервираше за победата и място на 1/4-финалите, дръпна експресно 40-0 и приключи двубоя от първи опит.