Дел Потро пропусна мачбол при завръщането си на корта

Mutua Madrid Open, втори кръг
Ласло Джере – Хуан Мартин дел Потро 6-3 2-6 7-5
Гаел Монфис – Мартон Фучович 1-6 6-4 6-2

Хуан Мартин дел Потро можеше да ознаменува завръщането си на корта с победа на старта в Мадрид, но отпадна от надпреварата. Световният №8 стигна до мачбол в третия сет срещу Ласло Джере, но сърбинът се измъкна и впоследствие спечели срещата с 6-3 2-6 7-5, за да си гарантира двубой с Марин Чилич на осминафиналите.

Това бе втори турнир за Кулата от Тандил този сезон след надпреварата в Делрей Бийч през февруари. Световният №8 дълго време лекуваше контузия в коляното и тя му попречи да се състезава пълноценно тази година, а сега вече е с актив от две победи и две загуби.

В началото на мача се забеляза, че аржентинецът не се движи добре по корта. Играта му с крака не бе на обичайното ниво и той допусна нетипичен мисхит от форхенд. Въпреки това световният №8 стигна до ранен брейкбол още в първия гейм, а Джере се спаси.

Кулата от Тандил не започна убедително първото си подаване, тъй като допусна двойна грешка. Продължаваше да изпитва затруднения с придвижването и това се видя в разиграване на мрежата, когато не успя да се нагласи за рутинно воле. Така се изправи пред точка за пробив и макар да я отрази, даде на Джере още един шанс след форхенд в аут. Любимият му удар обаче влезе в действие и Дел Потро се спаси.

Той си заработи нов брейкбол след двойна грешка на сърбина и минаващ удар от форхенд, но и този път не успя да поведе. Постепенно 32-ият в света намери играта си и се възползва максимално от движението на съперника. В много ситуации Дел Потро оставаше статичен и само гледаше как топката попада около линията и Джере прави уинъри.

В шестия гейм сърбинът реализира невероятен минаващ удар от движение, което го вдъхнови за пробив. До края той не изпусна аванса си и затвори частта с 6-3 след гейм на нула.

DelPotro

Дел Потро постепенно намери ритъма си и даде само точка на съперника в първите си две подавания след почивката. Сервисът му започваше да работи, а от посрещане аржентинецът намери правилната формула в четвъртия гейм, когато излезе на мрежата и с няколко добри удара матира сърбина, за да поведе с пробив – 3-1.

Кулата от Тандил все по-често поглеждаше към мрежата, а в същото време успяваше да успокои играта с чести изпълнения на сечен бекхенд. Грешките на Джере пък ставаха все повече и Дел Потро стигна до сетбол от посрещане при 5-2. Сърбинът се измъкна, но аржентинецът още на два пъти стигна до шанс да затвори частта и нямаше как да не се възползва – 6-2.

djere

Работата с крака на Дел Потро се подобряваше все повече и това се видя най-добре на старта на решителната трета част, когато аржентинецът пласира два много точни и премерени уинъра от форхенд, за да поведе с 2-1.

Двамата предложиха истинска битка от основната линия, а сервиращият винаги бе с предимство. Това се промени при 5-4 за Дел Потро, когато аржентинецът стигна до мачбол от посрещане. Сърбинът обаче се измъкна и изравни. Това повлия на Кулата от Тандил и той сдаде следващото си подаване, а след това Джере не допусна изненада и вдигна победоносно ръце.

monfils

Междувременно Гаел Монфис постигна пълен обрат над Мартон Фучович в друг мач от втори кръг и си гарантира сблъсък с Роджър Федерер на осминафиналите. Французинът, който е №15 в схемата, надделя над унгареца с 1-6 6-4 6-2.

След едва четири изиграни точки в мача, Монфис използва услугите на физиотерапевта заради болки в десния глезен – травмата, която го измъчваше през последните два месеца. Именно това не му даде никакви шансове в първия сет, когато той спечели едва един гейм, но се реабилитира и върна паритета в частите.

В началото на решителния сет станахме свидетели на странна ситуация. Фучович загуби първите две точки в частта и захвърли топка на тренировъчните кортове, а съдията отсъди две наказателни точки в полза на Монфис, с които французинът поведе с пробив. Унгарецът обаче се възползва от не доброто движение по корта на опонента и бързо върна брейка.

Впоследствие обаче отново изостана с пробив – 1-2. До края Монфис проби още веднъж и затвори мача с 6-2 след гейм на нула.