Дел Потро навакса два сета пасив и запази надеждите на Аржентина живи

Купа „Дейвис“, финал

Хърватия – Аржентина 2:2

Марин Чилич – Хуан Мартин дел Потро 7-6(4) 6-2 5-7 4-6 3-6

Хуан Мартин дел Потро и Марин Чилич изнесоха пореден спектакъл в Загреб, след който Аржентина още мечтае за първи трофей в историята си на Купа „Дейвис“. Кулата от Тандил навакса два сета пасив и постигна обрата за 7-6(4) 6-2 5-7 4-6 3-6.

Представителят на домакините влезе вдъхновено в мача и си осигури комфортна преднина от 3-0 благодарение на пробив. С напредването сета обаче съперникът му също намери ритъма си, но при 1-3 пропиля 5 брейкбола.

Все пак в седмия гейм хърватинът даде отново признаци на колебание. Първо с геймбол на сметката си потърси бекхенд уинър по правата, но намери мрежата, а после трябваше да спасява и брейкбол. В последвалото разиграване игра на втори сервис и топка в аут имаше цената на рибрейк – 4-3.

При 5-6 Кулата от Тандил сервираше за оставане в сета и се справи безупречно, вкарвайки частта в тайбрек.

Чилич показа класа и хладнокръвие в него и материализира три поредни минирбейка. Първият дойде заради грешка от форхенд на аржентинеца, но после на два пъти представителят на „шахматистите“ покани на мрежата Делпо и го матираше от основната линия. При 5-2 Чилич пласира прекрасен пасинг шот и си заслужи 4 сетбола, а накрая сложи точката за 7-6(4).

След почивката хърватският тенисист затвърди впечатлението, че има превес и можеше да тръгне добре с ранен брей, но опонентът му се отърва.

В петия гейм обаче Чилич вдигна нивото си, докато това на Дел Потро пада и аржентинецът бе пробит.

Последва отлична серия на хърватина, който не само затвърди на нула, но и материализира втори пореден брейк, като не даде точка на Хуан Мартин. При 5-2 хърватинът неутрализира два брейкбола, а накрая взе частта – 6-2.

Спомените за драмата срещу Федерико Делбонис дойдоха, когато в отриващия гейм на третия сет Чилич изостана 15-40 на свое подаване. Тогава обаче той пласира 3 безапелационни аса, за да станат те 21 на сметката му и накрая реализира геймбола си с ефективна комбинация, атакувайки ретура на Делпо.

Спомените за драмата срещу Федерико Делбонис дойдоха, когато в началото на третия сет Чилич изостана 15-40 на свое подаване. Тогава обаче той пласира 3 безапелационни аса, за да станат те 21 на сметката му и накрая реализира геймбола си с ефективна комбинация, атакувайки ретура на Делпо.

Далеч по-спокойно за подаващите протекоха следващите няколко гейма. И двамата доминираха, когато сервират и същевременно почти не даваха точка на съперника.

През сериозно изпитание мина Марин Чилич в десетия гейм, когато съперникът му максимално го притисна и стига до дюс. На няколко пъти тенисистът а домакините стигаше до геймбол, но не го материализираше. Накрая обаче взе отново взе предимство и завърши с форхенд уинър по късия диагонал – 5-5.

Когато пак застана за основната линия, за да сервира хърватинът не удържа, а пробивът означаваше поне още сет тенис в „Arena Zagreb“ – 5-7

В третия гейм след почивката Чилич стигна до брейкбол, но не съумя да се възползва. Веднага след това пък ролите се размениха, след като на свое подаване той изостана 15-40. Дел Потро потърси уинър от бекхенд, но намери мрежата в следващото разиграване, а съперникът му стигна до дюс с 26-ия си ас от началото. После повтори упражнението и взе предимство, за да изравни – 2-2.

Пред сериозно предизвикателство бе изправен аржентинецът в деветия гейм, когато бе наказан да играе на втори сервис заради второ официално предупреждение, че пресрочва времето за подготовка за начален удар. Кулата от Тандил обаче вкара сервис с 189 км/ч, а после поведе и 5-4.

Още в следващата част си заслужи три сетбола и затвори на 30, за да вкара мача в решаващ пети сет – 6-4.

В него световният №6 стартира отлично и осъществи ранен брейк, но веднага след това допусна пробив за 1-1.

Последваха експресни геймове, а Аржентина дочака момента си в осмия гейм, когато Делпо материализира брейк при 5-3 сервираше за мача и се справи – 6-3.