Диего Шварцман мина лесно през Фокина и се доближи до финалите в Лондон

Paris Masters, 1/8-финал

Диего Шварцман – Алехандро Давидович Фокина 6-1, 6-1

Световният №9 Диего Шварцман се класира за 1/4-финалите на Мастърс турнира в Париж след убедителна победа в два сета над Алехандро Давидович Фокина. Аржентинецът беше безпощаден, като даде само два гейма на своя опонент и в нито един момент не изпусна контрола върху мача и се класира за финалната осмица, където ще се изправи срещу победителя от мача между Алекс де Минор и Даниил Медведев.

Шварцман има нужда от още една победа, за да е напълно сигурен в класирането си за финалите на ATP в Лондон следващата седмица.

Макар да имаше по-нисък процент на вкаран първи сервис (53%:59%) Шварцман спечели 67% от точките си, докато успеваемостта на Фокина бе 45%. Ключовият компонент за Шварцман се оказаха спечелените на втори сервис точки, където аржентинецът имаше смазващо превъзходство, регистрирайки 63% ефективност срещу едва 21% за неговия опонент. Освен това Шварцман беше почти безгрешен при възможностите си за пробив, като реализира 83% от тях (5 от 6), докато Фокина не успя при нито един от четирите си опита.

Мачът започна по-добре за Фокина, който стигна до две поредни точки за пробив, които бяха спасени от Шварцман. След това испанецът имаше още два шанса да приключи гейма в своя полза, но и те бяха отразени от първата ракета на Аржентина, който в крайна сметка стигна до обрат и поведе в сета.

Шварцман затвърди пробива и поведе уверено с 3-0, след което Фокина откри сметката си и намали резултата. След това обаче полуфиналистът от Ролан Гарос продължи да доминира и в следващите три гейма даде само четири точки на испанеца, спечелвайки убедиелно сета.

Шварцман продължи да доминира и във втория сет, като на практика обезсмисли мача, повеждайки с 4-0. Фокина намали пасива си, но аржентинецът проби отново и стигна до победата. Така числата 6 и 1 се оказаха щастливи за  Шварцман в днешния мач, тъй като аржентинецът победи с 6-1, 6-1 за 61 минути игра.