Доминаторът на клей Рууд грабна нов трофей в Буенос Айрес

Argentina Open, финал
Каспър Рууд – Диего Шварцман 5-7, 6-2, 6-3

Бавно, но сигурно Каспър Рууд се превръща в новия доминатор на клей, особено на ниво АТР 250. Норвежецът спечели пета поредна титла на червено на това ниво след 5-7, 6-2, 6-3 над Диего Шварцман във финала на турнира в Буенос Айрес.

Двубоят бе мач между №1 и №2 в турнира, както и сблъсък между последните двама шампиони в аржентинската столица. Очакванията за шоу на клей бяха оправдани, но публиката на корт „Гилермо Вилас“ бе разочарована от загубата на местния си любимец.

Успехът на Рууд бе напълно заслужен с оглед на показаното на корта. Норвежецът реализира общо четири пробива в мача като само ниската ефективност му попречи да бъде и много по-категоричен в резултата, тъй като брейкболите при него бяха цели 17 спрямо общо 4 на родения в Буенос Айрес съперник, който постигна два пробива в мача.

В началото на първия сет Шварцман се измъкна в няколко трудни сервис гейма, спаси и сетбол при 4-5 след невероятно разиграване от 42 удара. Това му даде устрем и веднага след това той проби за 6-5, след което взе подаването си на 0.

Оттам насетне предимството на световния №8 бе значително. Аржентинецът отрази четири брейкбола за 1-1, но след 2-2 не взе нито гейм до края на сета.

Серията на Рууд продължи с още два гейма на старта на решителната част. Шварцман върна пробива, но веднага след това за втори пореден път загуби подаването си на 0. До края на мача норвежецът загуби едва една точка на сервис и така с лекота достигна до успеха.

За Рууд това е 18-а поредна победа на клей на ниво АТР 250 и пета поредна титла. През юли 2021-а той спечели трофеите в Бостад, Гщаад и Кицбюел в рамките на три седмици. През изминалия сезон той стигна и до титлата в Женева. Успехът в Буенос Айрес му носи общо седми АТР трофей. Шест от тях дойдоха в последните 9 месеца.