Неубедителното представяне на Тийм продължи в Рио

Rio Open, първи кръг

Доминик Тийм – Тиаго Монтейро 1-6, 6-3, 6-7(2)

Доминик Тийм претърпя ново поражение през 2023, отпадайки в първи кръг на ATP 500 турнира в Рио де Жанейро, след загуба от световния №80 Тиаго Монтейро. Така австриецът продължава да има само една победа от началото на сезона, която дойде в Буенос Айрес миналата седмица.

В следващия кръг Монтейро ще се изправи срещу Хуан Мануел Серундоло или втория поставен Камерън Нори.

Тийм записа повече асове (9-5), но въпреки това Монтейро бе по-резултатен на сервис (67-56). Австриецът спечели 72% от точките си на първи сервис (38/53) и реализира един от петте си шанса за пробив (20%), докато представителят на домакините оползотвори два от своите четири брейкпойнта (50%).

Подкрепян пламенно от бразилските фенове, Монтейро започна вихрено мача, като осъществи два последователни пробива и натрупа комфортен аванс от 5-0. Тийм редуцира пасива си, но представителят на домакините не даде точка при следващото си подаване, като по този начин спечели първата част с 6-1 само за 25 минути.

Във втория сет обаче Тийм значително вдигна нивото и също стигна до брейк, след който направи резултата 4-1 в своя полза. В деветия гейм австриецът пропусна два сетбола, след което на два пъти му се наложи да спасява брейкпойнт, но въпреки това съхрани разликата от три гейма и се наложи с 6-3.

Третият сет бе най-равностойният в мача, като Монтейро пропусна брейкпойнт в откриващия гейм, докато Тийм пропиля три възможности за пробив при 1-1. В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който бразилецът записа серия от пет поредни точки, което му помогна да триумфира с 6-1, 3-6, 7-6(2) след 2 часа и 44 минути на корта.

В друг мач от първи кръг световният №139 Николас Джари сътвори сензацията на турнира, побеждавайки третия поставен Лоренцо Музети с 6-4, 6-1.