Трудното завръщане продължава: Тийм с шеста поредна загуба

Gonet Geneva Open, първи кръг
Доминик Тийм – Марко Чекинато 3-6, 4-6

И турнирът в Женева не можа да донесе първата победа на Доминик Тийм през сезона. Австриецът се включи в АТР 250 надпреварата в Швейцария с надеждата да придобие игрова практика преди Ролан Гарос, но отпадна още на старта след поражение с 3-6, 4-6 от Марко Чекинато.

За Тийм това е шеста загуба от шест мача през 2022-а и общо десета поредна, ако броим последните му четири двубоя през 2021-а.

На централния корт в Женева австриецът се изправи срещу тенисист, който на свой ред бе загубил 11-те си мача през сезона преди да преодолее квалификациите в Швейцария, а освен това нямаше победа в АТР тура от август миналата година. Мачът бе и повторение на полуфинала помежду им на Ролан Гарос през 2018-а.

В крайна сметка след равностоен двубой негативната серия, която приключи бе тази на Чекинато. Италианецът се оказа по-хладнокръвен в равностойните геймове.

Сценарият и на двата сета бе подобен. В началото Тийм бе този, който затрудняваше повече съперника си, но Чекинато оцеляваше, след което нанасяше своя удар. И в двата сета италианецът премина през един много сложен сервис гейм като в първия сет спаси два брейкбола, а във втория пет преди на свой ред да постигне важния брейк.

Особено във втората част нивото на тениса бе високо, а Доминатора впечатли с гейм, в който направи два последователни печеливши удара с изпълнение между краката.

Въпреки това повече непредизвикани грешки наклониха везните и така Тийм ще започне Ролан Гарос без спечелен мач от повече от година.

Чекинато продължава участието си в Женева с двубой срещу поляка Камил Майхжак, който още в неделя победи в три сета Александър Бублик.

В последния мач от програмата Беноа Пер записа първа победа на ниво АТР от Australian Open насам. Тя дойде след 7-5, 5-7, 6-4 над Емил Русувуори. Французинът изигра мача на високо ниво като сервираше за спечелването му при 5-4 във втората част. В този момент дойде краткият период на спад, който бе достатъчен за финландеца да обърне резултата. За разлика от други случаи обаче Пер запази концентрация и в крайна сметка се поздрави с ценния успех.

Неговият сънародник Ришар Гаске надделя с 6-3, 6-1 над Джон Милман, за да си осигури мач срещу №1 в схемата Даниил Медведев във вторник вечер.

Напред продължават още Федерико Делбонис и Иля Ивашка. Аржентинецът се справи с 6-4, 6-4 над Ричардас Беранкис, докато Ивашка мина през три сета срещу Маркос Гирон – 4-6, 6-3, 6-2.